Čína informovala o koronaviru až po dvou žádostech WHO. První zprávy zveřejnily wuchanské úřady

Čína informovala o výskytu plicní nemoci ve Wu-chanu až po dvou žádostech vznesených Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Vyplývá to z aktualizované zprávy, v níž WHO podala tento týden přesnější sled událostí týkajících se zveřejnění informací šíření koronaviru.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

WHO dvakrát po sobě - 1. a 2. ledna - požádala o informace čínské úřady, které odpověděly 3. ledna. | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

USA obviňují Čínu, že informovala příliš pomalu a způsobila tak rozšíření koronaviru po celém světě.

Prezident Donald Trump WHO obvinil, že je pod čínským vlivem, a vypověděl spolupráci s touto organizací. Čína obviňování ze zadržování informací popírá.

Spojené státy znovu hlásí více než 50 tisíc nových případů nákazy koronavirem

Číst článek

Jak uvedla agentura DPA, z původní - dubnové - verze zprávy WHO o vývoji pandemie se dalo soudit, že čínské úřady o výskytu nákazy informovaly už loni 31. prosince. Z aktualizace je ale zřejmé, že ten den zveřejnily tiskovou zprávu wuchanské zdravotnické úřady, nikoliv Peking.

Výkonný ředitel WHO Michael Ryan řekl, že takový postup není neobvyklý a často národní instituce nejprve ověřují zprávy z provincií.

Aktualizovaná chronologie WHO uvádí, že sekce WHO působící v Číně upozornila 31. prosince na případy „virového zápalu plic“, když o tom našli její pracovníci sdělení na webové stránce wuchanské zdravotní komise.

‚Účast všech je nutná.‘ EU vyzvala USA, ať přehodnotí vztah se Světovou zdravotnickou organizací

Číst článek

Téhož dne se k informační službě WHO dostalo tiskové sdělení mezinárodní epidemiologické sítě ProMed, která má sídlo v USA. Také v něm se hovořilo o případech zápalu plic neznámého původu ve Wu-chanu.

WHO pak dvakrát po sobě - 1. a 2. ledna požádala o informace čínské úřady, které odpověděly 3. ledna. Ryan řekl, že země mají na ověření lokálních údajů 24 až 48 hodin. S příslušným pracovníkem WHO v Číně se podle něj státní čínské úřady spojily okamžitě.

Koronavirus se celosvětově potvrdil dosud u více než 11 milionů lidí, s covidem-19 zemřelo 525 470 pacientů. Vůbec nejpostiženější jsou USA, kde je téměř 2,8 milionu nakažených a přes 129 000 mrtvých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme