Čína zadržela dva disidenty kvůli výzvě k jasmínové revoluci

Kvůli výzvám k jasmínové revoluci byli v Číně zatčeni dva disidenti. Oba jsou obviněni z podněcování ke svržení státní moci. Dosud neznámí autoři prostřednictvím internetu nabádali Číňany, aby každou neděli protestovali ve velkých městech, komunistické úřady na to reagovaly posílením policejních jednotek ve městech, zatýkáním aktivistů i cenzurou internetu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští policisté hlídkují v ulicích Pekingu

Čínští policisté hlídkují v ulicích Pekingu | Zdroj: ČTK

Aktivisté, z nichž jeden se jako student zúčastnil už prodemokratických protestů na pekingském náměstí Ťien-an-men v roce 1989, pocházejí ze S´-čuanu, kde byli také zatčeni. Oběma hrozí vysoké tresty odnětí svobody.

Za stejný trestný čin byl totiž minulý týden odsouzen k 10 letům vězení i zakladatel Demokratické strany Liou Sien-pin, který na internetu vyzýval k demokratizaci.

Čínský soud už dříve na 11 let za mříže poslal kvůli údajnému podněcování k rozvracení státní moci i nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa. Obavy nad jeho osudem nyní opět vyjádřil Nobelův výbor, který o něm nemá od loňského října žádné zprávy. Pracovní skupina Komise OSN pro lidská práva pak požaduje, aby Peking okamžitě propustil dalšího známého aktivistu, křesťanského právníka Kao Č'-šenga, který je už rok zadržován na neznámém místě, což prý odporuje mezinárodním zákonům.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v reakci na to vyzvala OSN k objektivitě, nestrannosti a respektování čínské právní suverenity. Jak dodala, Čína je zemí řídící se zákonem a její soudní systém je nezávislý.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme