Čína zahájila kontroly na hranicích s KLDR

Severní Korea se dostala do izolace. Sankce přijaté Radou bezpečností se začínají naplňovat. Rezoluce 1718 především zakazuje obchodování se zbraněmi a jejich dovoz do této země, umožňuje i prohledávání podezřelých nákladů směřujících do Severní Koreje i z ní. Proti tomu měla námitky hlavně Čína, ale Peking tyto kontroly začal provádět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zábrany na čínsko-severokorejské hranici | Foto: AFP

Čínští celníci kontrolují nákladní auta na hraničních přechodech Tan-tung a Nan-pching. Přijatá opatření jsou nicméně symbolická, přestože v minulosti projížděly automobily přes hranici prakticky bez povšimnutí. Peking ale zatím zcela odmítá provádět inspekci lodí přepravujících zboží mezi Čínou a Severní Koreou.

Na společné 1400 kilometrů dlouhé hranici se ale v posledních dnech objevilo zvýšené množství čínských vojáků, kteří staví ploty a další zábrany. Bariéry mají hlavně bránit přílivu ilegálních běženců. Už nyní se na čínské straně hranice zdržují až dva milióny Severokorejců. A Peking se obává, že při naplnění sankcí vůči Pchjongjangu může dojít ke kolapsu země a vyvolání obrovské vlny uprchlíků.

Severní Korea má ještě hranici s Ruskem, obě země spojuje železnice, zatím ale nejsou hlášeny informace o případných inspekcích na společném hraničním přechodu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme