Čína zakáže dovoz textilu a vývoz ropných produktů do Severní Koreje, naplní sankce Rady bezpečnosti

Čína potvrdila, že se připojí k sankcím Rady bezpečnosti OSN proti Severní Koreji. Oznámilo to tamní ministerstvo obchodu. Omezí tak dovoz textilu a vývoz některých ropných produktů. S okamžitou platností úplně zakáže obchodování se zkapalněným zemním plynem.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea obnovila výrobu plutonia (ilustrační foto vlajky KLDR)

Severní Korea obnovila výrobu plutonia (ilustrační foto vlajky KLDR) | Zdroj: Reuters

K přerušení ostatních obchodů by kvůli platným smlouvám mělo dojít na začátku prosince. Nové sankce přijala Rada bezpečnosti OSN po posledním severokorejském testu, při kterém Kimův režim údajně otestoval vodíkovou bombu.

Embarga mají zajistit, že Severní Korea nebude mít dostatek financí ani materiálů na další rozvoj jaderného programu.

'Trump je choromyslný, draze zaplatí,' pohrozil Kim Čong-un odvetou za projev v OSN

Číst článek

Okamžitý zákaz vývozu textilu, který je druhou největší severokorejskou vývozní položkou, by měl podle odhadů připravit KLDR o roční příjmy ve výši 700 milionů dolarů (15,2 miliardy korun).

Čína také už v pátek vyzvala k uklidnění roztržek mezi KLDR a Spojenými státy, které si navzájem vyhrožují zničením. Situace je podle čínského ministra zahraničí Wanga Yi stále možné vyřešit diplomatickou cestou a všechny státy by se měly snažit o dialog.

KLDR rezoluci odmítla a varovala navrhovatele dokumentu, Spojené státy, že brzy pocítí "největší bolest", jakou kdy poznaly.

Americký prezident Donald Trump navíc ve čtvrtek oznámil další sankce, tentokrát namířené proti osobám a firmám obchodujícím s KLDR a bankám financujícím a umožňujícím obchod se Severní Koreou. Rovněž k tomuto opatření se Čína připojí.

maš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme