Méně domácích úkolů i doučování. Čína schválila zákon, který má snížit přepracování dětí

Čínský parlament schválil zákon, podle kterého budou místní úřady a rodiče zodpovědní za to, aby na děti nedopadal stres z přepracování. Cílem je snížit ‚dvojitý tlak‘ na děti pramenící z domácích úkolů a doučování. Krok je přitom už několikátým v řadě, kdy se čínská vláda silně angažuje ve výchově dětí.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští školáci tančí s vějíři v jihočínském Kuej-linu.

Vrcholem čínského vzdělávacího systému je jednotná zkouška pro přijetí na vysoké školy, jejíž výsledek je pro mnohé určující na celý život (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Jak uvedla tisková agentura Nová Čína, zákon pověřuje místní úřady, aby zajistily snížení ‚dvojitého tlaku‘, a žádá rodiče, aby se v rozvrhu dětí postarali o dostatek odpočinku a pohybu. Děti by tak měly pociťovat méně stresu a omezit používání internetu.

Zákon, který však dosud nebyl zveřejněný v plné šíři, má vejít v platnost 1. ledna.

LinkedIn ukončí své působení v Číně. Jako důvod viní příliš náročné prostředí pro práci

Číst článek

Jak podotýká britský deník The Guardian, čínský vzdělávací systém klade na děti tlak už od útlého věku, kdy musí plnit první zkoušky. Vrcholem je potom zkouška zvaná „kaokchao“, tedy jednotný přijímací test na vysoké školy, který čínští studenti podstupují ve věku 18 let. Jejich výsledek je potom pro mnohé určující na celý život.

Řada rodičů proto platí vysoké částky za nejlepší školy nebo soukromé hodiny, což vytváří tlak nejen na rodinný rozpočet, ale také na psychiku dětí. Snaha čínské vlády tak má podle Guardianu v důsledku podpořit rodiny, aby měly více dětí a snížily tak stárnutí populace.

Tradiční hodnoty

Nově schválený zákon je přitom už několikátým krokem v řadě, kterým se Peking angažuje ve výchově dětí.

Hongkongská univerzita chce odstranit Sochu hanby. Připomíná masakr na náměstí Nebeského klidu

Číst článek

V předchozích měsících čínské ministerstvo školství například omezilo počet hodin, které mohou děti strávit hraním na počítačích, pouze na jednu hodinu v pátek, sobotu a neděli. Kvůli vysokému zatížení dětí také snížilo množství domácích úkolů a zakázalo doučování hlavních předmětů během víkendů a prázdnin.

Zároveň však čínská vláda apeluje na muže, aby nebyli příliš „ženští“ a posílili svoji „mužnost“. Nekontrolovaná zženštilost čínských teenagerů totiž podle některých předních čínských poradců může ohrozit rozvoj země. 

V pondělí navíc parlament oznámil, že zvažuje zavedení legislativy trestající rodiče, pokud jejich děti poruší zákon nebo vykazují „velmi špatné chování“.

Snahy o udržení tradičních rodinných hodnot se přitom odehrávají na pozadí dlouhodobé demografické krize, kdy čínská populace stárne, populační růst je nejnižší za 60 let a klesá počet lidí v produktivním věku.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme