Čína zamyká na noc vesnice s přistěhovalci. Kvůli bezpečnosti

Čínské hlavní město přijalo kontroverzní rozhodnutí. Peking totiž začal na noc zamykat chudé čtvrti na předměstí, ve kterých žijí dělníci z ostatních částí země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská vesnice Ja-č'

Čínská vesnice Ja-č' | Foto: Robert Mikoláš

Úřady vše zdůvodňují zajištěním bezpečnosti, kritici ho ale označují za návrat do starých časů.

V současnosti pekingská vláda uvádí jako jediný důvod skutečně zajištění bezpečnosti. Kriminalita totiž vloni vzrostla o 10 % a policisté vyšetřovali 5,3 milionu vražd, loupežných přepadení a znásilnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moční uzávěru čínských vesnic přiblížil v Odpoeldním Radiožurnálu Robert Mikoláš

Za viníky jsou všeobecně označováni právě dělníci migranti, kteří se usazují na chudších předměstích Pekingu. Vůbec poprvé ale k zamykání vesnic došlo před olympiádou v r. 2008, konkrétně šlo o obec Lao-san-jü a podobné to bylo i při loňských oslavách 60. výročí vzniku ČLR. Tehdejším důvodem ale bylo mít tzv.problematické části pod kontrolou.

Nyní už je uzavřeno 16 vesnic a úřady chtějí v této praxi, kdy jsou jednotlivé čtvrti zcela uzavřeny od 23 hodin večer do 6 ráno a vstup je možný pouze jedinou bránou hlídanou policisty či strážní službou kontrolující osobní doklady, dále pokračovat.

Úřady tleskají, lidé jsou zdrženlivější

Oficiální reakce, tedy ty zveřejněné jak samotnými úřady, tak i vládními médii jsou vesměs pozitivní. Na zdech jsou také vylepené plakáty hlásající, že toto opatření přináší užitek všem.

Mnozí lidé s tím však nesouhlasí, sice se podle nich zlepší bezpečnost, na druhé straně si ale, především obchodníci stěžují na úbytek zákazníků a proti novým nařízením protestují.

Místo investic do stavby plotů a bran by prý úřady měly opravit silnice a vybudovat kvalitní veřejné toalety. Sami dělníci migranti, kteří jsou zvyklí na ústrky a špatné zacházení, se pak k celému problému raději nevyjadřují. Experti však v této souvislosti varují a mluví o stavění dalších zdí mezi bohatými a chudými.

Vláda by se podle nich měla spíše zaměřit na změnu zákonů a pravidel pro tyto pracovníky, kterých je po celé Číně kolem 200 milionů. Nemají totiž nárok na zdravotní a sociální pojištění, jejich děti část nemají zajištěnou školní docházku, apod.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme