Neznámá forma zápalu plic má v Číně první oběť. Sedm nakažených je v kritickém stavu

Epidemie neznámé formy zápalu plic ve střední Číně má první oběť. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotnické úřady. Virus se začal šířit ve městě Wu-chan minulý měsíc a nakazily se jím desítky lidí, z nichž sedm je nadále v kritickém stavu. Světová zdravotnická organizace ve středu uvedla, že nákazu mohl způsobit nový typ koronaviru.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Ze 41 lidí, u nichž byl virus diagnostikován, zůstává sedm v kritickém stavu. Dva pacienti byli již z nemocnice propuštěni, stav ostatních je stabilizovaný,“ citovala agentura Reuters z prohlášení zdravotnických úřadů v jedenáctimilionovém městě Wu-chan.

V Číně se šíří neznámý virus. Na internetu kolují obavy, že jde o SARS

Číst článek

Někteří z pacientů pracovali nebo nakupovali na stejném trhu, kde se prodávaly ryby a plody moře. Byl mezi nimi i 61letý muž, který se stal první obětí epidemie. Pacient, který již před nákazou trpěl četnými zdravotními problémy, zemřel ve čtvrtek večer na selhání srdce.

Od 3. ledna nebyly ve Wu-chanu registrovány žádné další případy infekce a podle úřadů nic nenaznačuje tomu, že by se choroba přenášela z člověka na člověka. Nikdo ze 739 osob, které byly v blízkém kontaktu s pacienty, včetně lékařského personálu, se nenakazil. Rybí trh úřady uzavřely.

Běžná nemoc i SARS

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako SARS či MERS. Podle čínských úřadů virus šířící se ve Wu-chanu může u některých pacientů vést k velmi závažnému onemocnění.

Světová zdravotnická organizace ve středu konstatovala, že k upřesnění typu patogenu potřebuje více času. Jednou z možností je ale podle ní nový typ koronaviru. Podle agentury Nová Čína může vědcům trvat řadu let, než proti nové nemoci vyvinou lék a vakcínu.

Japonští vědci budou zkoumat smrtící viry. Vláda tak chce předcházet epidemiím

Číst článek

Nepotvrzené informace kolující na internetu nejprve uváděly, že nemoc způsobila nákaza koronavirem SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom), který se v letech 2002-2003 objevil v jižní Číně a zemřelo na něj v několika zemích a oblastech přes 700 lidí.

Počátkem ledna ale čínské úřady tyto spekulace vyvrátily. Uvedly rovněž, že se nejedná o epidemii způsobenou virem MERS či ptačí chřipky.

Epidemie neznámé formy zápalu plic se ve Wu-chanu objevila krátce před příchodem lunárního Nového roku, který je pro Číňany nejdůležitějším svátkem. Lidé v Číně během čtyřicetidenního období kolem Nového roku, který letos připadá na 25. ledna, uskuteční na tři miliardy cest, což značně zvyšuje riziko dalšího šíření viru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme