Bleskové záplavy v centrální Číně zastihly lidi na ulicích a v metru. Hrozí i protržení hráze přehrady

Čína se po silných přívalových deštích potýká s bleskovými povodněmi. Nejméně 25 lidí přišlo o život a statisíce dalších opouštějí své domovy. Podle meteorologů by měl déšť pokračovat i v následujících dnech a hrozí tak překonání kritické hladiny vody v několika přehradách. Na místě tak pomáhají tisíce vojáků.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvážnější situace je v provincii Che-nan. Silně tam prší už déle než týden. V úterý ale deště a bouře zesílily a voda zaplavila desítky měst včetně správního centra Čeng-čou. Za tři dny tam napršelo skoro tolik, co průměrně za rok - 617 milimetrů srážek. Pro srovnání, ročně ve městě spadne průměrně 640 milimetrů srážek. Meteorologové navíc varují, že pršet nepřestane ani v následujících dnech. 

Na sociálních sítích se již objevily záběry, na nichž je vidět, jak voda unáší ulicemi Čeng-čou auta i lidi, kterým se pokouší pomoct záchranáři a dobrovolníci. Další videa ukazují zaplavené metro, kde hladina vody vystoupala až na 1,5 metru. Právě v zaplavených vlacích mělo zahynout nejméně 12 lidí.

Podle tamních úřadů se v provincii Che-nan rozvodnilo nejméně 12 řek. Na nich jsou také přehrady, na nichž je teď ale kriticky vysoká hladina vody. U skoro sedmimilionového města Luo-jank západně od Čeng-čou se na hrázi přehrady I-che-tchan navíc objevila skoro dvacetimetrová prasklina. Úřady se  tak obávají, že hráz se může každou chvílí protrhnout. Podle deníku South China Morning Post je na místě i armáda.

Kromě silniční dopravy nefunguje ani ta vlaková nebo letecká. Bez proudu jsou tisíce domácností. Čínská státní televize zatopených městech informuje i o paralýze lékařských zařízení.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme