Po záplavách v centrální Číně už je 58 mrtvých. K východnímu pobřeží země se navíc blíží tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58, oznámila agentura AP. K východní Číně nyní míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopené okolí silnice v Sin-siangu

Zatopené okolí silnice v Sin-siangu | Zdroj: Reuters

Záplavami je zasažena hlavně provincie Che-nan a její středisko Čeng-čou. Voda tam zaplavila tunel metra, v němž zemřelo 12 lidí. Po vysušení tunelu se v sobotu našla další čtyři těla.

Indii zasáhly masivní záplavy. Kvůli sesuvům půdy zemřely desítky lidí, stovky vesnic jsou odříznuté

Číst článek

Živého Li Jung-šenga našli záchranáři v pátek v garáži pod hotelem v Čeng-čou. Uvázl tam v úterý, když garáže zaplavila voda; ležel na ventilačním potrubí obklopen plovoucími automobily. Kvůli pohmožděninám ho museli hospitalizovat.

Ze stále zaplavených míst záchranáři pomáhají lidem s pomocí buldozerů a člunů. Voda způsobila výpadek elektřiny pro nemocnici a další budovy, vlaky byly v oblasti zpožděny asi o 40 hodin.

Zatímco v Čeng-čou už v sobotu bylo pěkně, další města jako Che-pi, Sin-siang nebo An-jang zůstávají pod vodou. V Che-pi záchranáři evakuují lidi z míst, kde voda dosáhla dvou metrů. Podle místních médií úřady záměrně nechaly Che-pi částečně zaplavit, aby snížily vodu jinde.

Pes na protipovodňových zábranách | Zdroj: Reuters

Agentura Nová Čína napsala, že škody ze současných záplav se odhadují na 13,9 miliardy jüanů (44 miliard Kč).

In-fa

K východnímu pobřeží Číny nyní míří tajfun In-fa, který už silným deštěm zasáhl Tchaj-wan. Předtím pustošil japonskou Okinawu, kde je šest zraněných. Čínskou provincii Če-ťiang může zasáhnout v neděli odpoledne, případně večer. Tajfun provází vichr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu. V Če-ťiangu už nařídili uzávěru škol, obchodů i tržišť, a pokud to bude nutné, bude přerušena i pozemní doprava.

Na záplavy v centrální Číně a množství mrtvých reagoval severokorejský vůdce Kim Čong-un, který vyjádřil soustrast čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a zasaženým rodinám.

Zatopené továrny v Sin-siangu | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme