Po záplavách v centrální Číně už je 58 mrtvých. K východnímu pobřeží země se navíc blíží tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58, oznámila agentura AP. K východní Číně nyní míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopené okolí silnice v Sin-siangu | Zdroj: Reuters

Záplavami je zasažena hlavně provincie Che-nan a její středisko Čeng-čou. Voda tam zaplavila tunel metra, v němž zemřelo 12 lidí. Po vysušení tunelu se v sobotu našla další čtyři těla.

Indii zasáhly masivní záplavy. Kvůli sesuvům půdy zemřely desítky lidí, stovky vesnic jsou odříznuté

Číst článek

Živého Li Jung-šenga našli záchranáři v pátek v garáži pod hotelem v Čeng-čou. Uvázl tam v úterý, když garáže zaplavila voda; ležel na ventilačním potrubí obklopen plovoucími automobily. Kvůli pohmožděninám ho museli hospitalizovat.

Ze stále zaplavených míst záchranáři pomáhají lidem s pomocí buldozerů a člunů. Voda způsobila výpadek elektřiny pro nemocnici a další budovy, vlaky byly v oblasti zpožděny asi o 40 hodin.

Zatímco v Čeng-čou už v sobotu bylo pěkně, další města jako Che-pi, Sin-siang nebo An-jang zůstávají pod vodou. V Che-pi záchranáři evakuují lidi z míst, kde voda dosáhla dvou metrů. Podle místních médií úřady záměrně nechaly Che-pi částečně zaplavit, aby snížily vodu jinde.

Pes na protipovodňových zábranách | Zdroj: Reuters

Agentura Nová Čína napsala, že škody ze současných záplav se odhadují na 13,9 miliardy jüanů (44 miliard Kč).

In-fa

K východnímu pobřeží Číny nyní míří tajfun In-fa, který už silným deštěm zasáhl Tchaj-wan. Předtím pustošil japonskou Okinawu, kde je šest zraněných. Čínskou provincii Če-ťiang může zasáhnout v neděli odpoledne, případně večer. Tajfun provází vichr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu. V Če-ťiangu už nařídili uzávěru škol, obchodů i tržišť, a pokud to bude nutné, bude přerušena i pozemní doprava.

Na záplavy v centrální Číně a množství mrtvých reagoval severokorejský vůdce Kim Čong-un, který vyjádřil soustrast čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a zasaženým rodinám.

Zatopené továrny v Sin-siangu | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme