Čína zatajila dvě velká důlní neštěstí v době olympiády

Čínské úřady vyšetřují dvě důlní neštěstí, při kterých zahynulo nejméně 75 lidí. Obě se ale stala krátce před zahájením letních olympijských her. Úřady je tehdy zatajily, o negativních událostech nesměla informovat ani domácí média. V souvislosti s tragédiemi je vyšetřováno 22 úředníků, jeden už byl zatčen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

neštěstí v čínském dole | Foto: AFP

K výbuchu v ilegálním dole v provincii Che-pej, při kterém zahynulo na 30 horníků, došlo tři týdny před začátkem olympijských her.

Místní úředníci i majitelé dolu ale událost zatajili a pozůstalým po obětech zaplatili za jejich mlčenlivost. Nyní jim hrozí finanční tresty i vězení.

Provincie Che-pej navíc patří k těm oblastem Číny, kde propukl skandál s melaminem obsaženým v mléku a mléčných výrobcích. I ten byl v průběhu olympiády utajován.

Pozornost nejvyšších míst si ale vysloužilo neštěstí v provincii Šan-si, kde při protržení odpadní hráze bylo zaživa pohřbeno nejméně 40 osob. Vyšetřování incidentu nařídil sám premiér Wen Ťia-pao. Rudný důl totiž patří společnosti podílející se na strategických státních zakázkách, mimo jiné pro vojenský a letecký průmysl a také vesmírný program.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme