Čína zatajuje hrdinství buddhistických mnichů při zemětřesení

Čínské úřady vykazují buddhistické mnichy ze zemětřesením zasažené oblasti. Přitom právě muži v červeném rouchu jako první pomáhali pátrat po živých lidech v troskách budov. O jejich hrdinství ale pomlčela i státní média. Přírodní katastrofa, která postihla tibetskou prefekturu Jü-šu, si vyžádala na 2200 mrtvých a přes dvanáct tisíc zraněných.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení v Číně

zemětřesení v Číně | Zdroj: ČTK

Byli mezi prvními, kteří začali holýma rukama prohledávat sutiny zřícených domů. Buddhističtí mniši z kláštera stojícího nad správním střediskem zasažené prefektury, městem Gyegu. Další tisíce pak rychle přispěchaly na pomoc.

Lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou a neměli co jíst, poskytovali první pomoc i potraviny, mnohdy dávali i peníze. Po více než týdnu však od čínských úředníků uslyšeli větu: “Už jste toho udělali dost, vaší pomoci není více zapotřebí. Pokud neodejdete, budou potíže.“

Oficiálně tento příkaz nikdo nezdůvodnil, pravou příčinu se tak lze jen domýšlet.
Peking přitom na přírodní katastrofu reagoval velmi rychle, policisté poslali do ústředí katastrofické záběry už deset minut po zemětřesení.

Na místo neštěstí se krátce nato vydal premiér a po několika dnech i prezident, který předčasně opustil důležitý summit rozvíjejících se zemí v Jižní Americe. Čínské vedení se totiž oproti minulým letům poučilo a podobné tragédie či havárie, někdy i s mezinárodním dopadem nezamlčuje, jako tomu bylo například při šíření smrtelné nemoci SARS.

Zemětřesení jako propaganda

Do provincie Čching-chaj také okamžitě vyslalo příslušníky armády a humanitární pomoc. Obětí sice tentokrát bylo mnohonásobně méně, než při zemětřesení v S´-čuanu před dvěma lety, kdy zahynulo na 90 tisíc osob, šlo ale právě o to, získat si sympatie obyvatel, kteří se odporem proti komunistické vládě netají.

Státní cenzor také nařídil domácím médiím, aby do Čhing-chaj nevysílala žádné reportéry. Obrázky, které pak mohli sledovat obyvatelé nejlidnatější země světa, byly také pečlivě vybírány.

Málokdo se tak dozvěděl o hrdinství buddhistických mnichů. A když čínská centrální televize CCTV v den státního smutku vysílala z Jü-šu živý přenos, stovky modlících se mužů v červeném rouchu se do záběrů kamer nedostaly. Heroické činy i obětavost prostě nezapadají do představ, které o tibetských mniších dlouhá léta pečlivě vytváří státní propaganda. Tedy že ztělesňují zlo, jsou potenciálními nepřáteli Číňanů a neskrývají loajalitu Dalajlámovi, tedy hlavnímu separatistovi.

Nemluvě o tom, že se před dvěma lety přidali k protičínským protestům. Peking tak nyní promarnil příležitost zmírnit vzájemnou nedůvěru a zároveň využít jejich pomoci v oblasti, kde lidé vyznávají zcela jiné kulturní a životní hodnoty než většinoví Chanové.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme