Čína zatkla čtyři tibetské mnichy obviněné z bombových útoků

Čínská policie zatkla kvůli obvinění z bombových útoků čtyři buddhistické mnichy. Peking v této souvislosti zveřejňuje vůbec první informace o údajném bombovém atentátu v Tibetu od začátku protičínských protestů 10. března. Při následném potlačení demonstrací zahynulo podle tibetské exilové vlády přes sto padesát lidí, Peking přiznává jen 22 obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mniši z kláštera v Tibetu | Foto: en.wikipedia.org

Mniši z kláštera Tchung-sia, kteří se už údajně ke svému činu doznali, dopravili 23. března do vládního úřadu v městě Gjanbe podomácku vyrobenou nálož a tu pak odpálili. Šest z nich se prý přímo podílelo na přípravě atentátu, další tři je následně kryli. Čína ale neuvedla, proč incident zveřejnila prostřednictvím vládní agentury Sinchua až nyní.

Peking ale stupňuje slovní útoky proti exilovým tibetským organizacím, které srovnává s teroristy a ospravedlňuje tím potlačení protestů. Už dříve navíc uvedl, že Tibeťané napojení na Dalajlámu připravují i sebevražedná komanda a že Dalajláma se snaží sabotovat Letní olympijské hry v Pekingu. Úřad nejvyššího tibetského duchovního vše ostře odmítá.

Robert Mikoláš, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme