Čína zesiluje represe proti aktivistům. Jsou mučeni a odsuzováni na mnoho let

Čínský soud poslal na 10 let za mříže dalšího aktivistu. Spisovatel Li Tchie byl uznán vinným z rozvracení státní moci, psal totiž eseje pro zahraniční noviny a uveřejňoval je také na internetu. Během necelého měsíce tak ve vězení skončil už třetí známý odpůrce totalitního režimu prosazující demokratické změny v ČLR. Zhoršení situace lidských práv v nejlidnatější zemi světa potvrzuje i americké velvyslanectví v Pekingu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šanghaj

Šanghaj | Zdroj: Reuters

Li Tchie se dle verdiktu dopustil rozvracení státní moci, protože na internetu i do zahraničních novin napsal celkem 13 esejů, vyzývající občany, aby bránili svá práva.

Vynesení rozsudku trvalo jen půl hodiny, obžalovaný Li Tchie, kterému soud nepovolil ani vlastního advokáta, směl na svou obhajobu říci pouze dvě věty, včetně slov, že je nevinen, a setkat se následně mohl jen s matkou a dcerou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko bývalý východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Praxe v Číně je bohužel taková, že kdokoli je obviněn z rozvracení státní moci či podněcování k němu, nemá prakticky šanci na osvobozovací rozsudek, naopak ho čeká v průměru desetiletý žalář.

Experti dávají vysoký trest do souvislosti s blížícím se prvním výročím arabských revolucí, a také s chystanou obměnou na nejvyšších vládních i stranických postech.

Naplňují se tedy nejčernější scénáře ochránců lidských práv, a to i v souvislosti s předáváním moci ze současné vládní garnitury v čele s prezidentem Chu Ťin-taem na novou, v pořadí už pátou generaci čínských vůdců a nelze čekat, že by se tento trend výrazně změnil.

Ostatně i předchozí dva rozsudky vynesené během necelého měsíce zněly na 10, respektive 9 let odnětí svobody pro dva známé aktivisty.

Mučení oponentů

Čínská policie prý oponenty režimu také krutě mučí. O těchto praktikách nyní promluvil i známý autor Jü Ťie, který právě ve strachu o svůj další život před týdnem uprchl s rodinou do Spojených států.

Na konci roku 2010 ho prý policisté zadrželi a zbili do bezvědomí, den před slavnostním ceremoniálem udělení Nobelovy ceny míru čínskému aktivistovi Liou Siao-poovi. Oba tito muži se navíc dobře znali.

V Číně však není obvyklé jen mučení. Například obhájce v Číně krutě pronásledovaného hnutí Falun Kung, Kao Č'-šeng, před dvěma lety beze stopy zmizel. Byl unesen policisty a teprve na nátlak OSN Peking po dvou letech prozradil, kde ho drží.

Na jeho podporu proběhne už příští pátek v různých zemích světa protestní akce před čínskými ambasádami, a to i v Praze.

Robert Mikoláš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme