Čína zpřísňuje kontrolu mlékáren, obchody přesto nabízejí kontaminované potraviny

Peking vyslal do mléčných závodů přes pět tisíc inspektorů, kteří mají dohlížet na kvalitu vyráběných produktů. Potravinové řetězce na jihu Číny ale nabízely zboží, které nebezpečný melamin obsahovaly. Lidé si je mohli koupit v rámci výhodných akcí a se slevou. Melamin způsobující onemocnění ledvin, hlavně u dětí, byl navíc v minulých dnech objeven i v jiných než mléčných produktech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané prochází mezi krámky | Foto: Roman Růžička

Státem určení kontroloři mají ve všech mléčných závodech nepřetržitě dohlížet na výrobu. Jejich úkolem tak má být napravení pošramocené reputace výrobců, která nabyla mezinárodních rozměrů.

Přísnější tresty pro všechny, kdo se podílejí na skandálu s melaminem, který se používá hlavně při výrobě plastů, žádají i čínská média. Veřejnost by podle nich měla také mít větší přístup k informacím, které kontroloři při testech v jednotlivých závodech zjistí.

Mezitím ale dále přibývá dětí, které onemocněly po požití mléčných produktů, zejména sušeného mléka. Jen v metropoli Pekingu muselo v uplynulých dnech vyhledat lékaře téměř 400 dalších dětí. Navíc některé potravinové řetězce nabízely zboží, které nebezpečný melamin obsahovaly.

Supermarket v největším jihočínském městě Kuang-čou nabízel koncem minulého týdne kontaminované mléko společnosti Meng-niou, které už přitom bylo na vládním seznamu závadných produktů. Někteří zákazníci na tuto skutečnost upozornili, přesto se mléko na pultech obchodu objevilo i další den, a to v rámci výhodné akce, navíc v těsné blízkosti upozornění úřadů varujících před výrobky obsahujícími melamin.

Největší mlékárny zapletené do současného skandálu využily celostátních dnů volna vyhlášených u příležitosti výročí vzniku ČLR a ve snaze napravit pošramocenou reputaci nabízely za každý zakoupený mléčný výrobek jeden zdarma. Většina z nich tak byla v krátké době vyprodána.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme