Čína zprovoznila nejvyšší železniční trať na světě

Do Tibetu začaly jezdit vlaky z Číny. Historický projekt železnice spojující tuto autonomní oblast s Čínou byl po letech budování zprovozněn. Kontroverzní projekt za čtyři miliardy dolarů ale podle kritiků znamená konec tibetské kultury.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trať z Číny do Tibetu

Trať z Číny do Tibetu | Foto: AFP

Slavnostní pásku ve městě Golmud v severozápadní provincii Čching-chaj, kde začíná technicky nejnáročnější část směrem přes Tibetskou náhorní plošinu do Lhasy, přestřihl sám prezident Chu Ťin-tchao.

Z Pekingu do tibetské metropole Lhasy pak celá trať měří čtyři tisíce kilometrů a souprava ji urazí za 48 hodin. Vlak se pohybuje až ve výšce 5072 metrů nad mořem, z toho asi tisíc kilometrů bylo vybudováno ve výšce minimálně čtyř tisíc metrů.

Dalším ze světových prvenství je nejvýše položená zastávka na planetě - Tchang-ku-la, a primát drží i tunel Feng-chuo-šan, který byl proražen v zamrzlé půdě v nadmořské výšce 4905 metrů.

Podle Pekingu teprve nyní nastane rozvoj zaostalého Tibetu, kterému pomůže i turistický ruch. Kritici ale tvrdí, že dochází k definitivní ztrátě svobody Tibetu a jedinečné buddhistické kultury.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme