Čína zrušila jarní horolezeckou sezonu na Everestu z tibetské strany. Důvodem jsou obavy z koronaviru

Čína zrušila jarní horolezeckou sezonu na nejvyšší vrchol světa Mount Everest. Důvodem pro zákaz vstupu z tibetské strany jsou obavy z epidemie covidu-19. O pátečním rozhodnutí informovala tisková agentura Nová Čína.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína v reakci na rychlé šíření viru v Nepálu již před týdnem oznámila, že z preventivních důvodů natáhne na vrcholu Everestu lano. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Nepálské úřady nejvyšší horu světa loni v březnu uzavřely kvůli pandemii, letos ale vydaly rekordních 408 povolení k výstupu na její 8848 metrů vysoký vrchol, třebaže se země nadále potýká s pandemií.

První úmrtí v letošní sezoně. Na Mount Everestu zahynula dvojice horolezců. Oba podlehli vyčerpání

Číst článek

Přestože v Číně se pandemie zdá být pod kontrolou, vydaly tamní úřady letos jen několik málo povolenek pro vstup na horu. Agentura Reuters zmiňuje 21 povolenek pro čínské horolezce, AP píše o povolení pro 38 lidí.

Čína v reakci na rychlé šíření viru v Nepálu již před týdnem oznámila, že z preventivních důvodů natáhne na vrcholu Everestu lano, kterým zabrání kontaktu horolezců stoupajících z nepálské strany s těmi z Číny.

Krátce po začátku lezecké sezony letos v dubnu se nemoc covid-19 objevila i v základním táboře, odkud bylo několik horolezců evakuováno.

Na Mount Everest vystoupilo více než 6000 horolezců od roku 1953, kdy nejvyšší horu světa jako první zdolali Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej. O život ve stěnách hory přišlo 311 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme