Čína zvyšuje počet raket mířících na Tchajwan

Čína do konce letošního roku zvýší na dva tisíce počet raket mířících na Tchajwan. Uvádí to zpráva tchajwanského ministerstva obrany, podle které se Peking i přes zlepšení vzájemných vztahů nevzdává myšlenky na připojení ostrova silou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína-Sin-ťiang 2010

Čína-Sin-ťiang 2010 | Foto: Robert Mikoláš

Tajpej se proto rozhodla nakoupit od Spojených států nové zbraňové systémy včetně torpéd a těžkých tanků.

V současnosti míří na Tchajwan na 1500 raket středního a dlouhého doletu a do konce roku se jejich počet zvýší o dalších 500. Během krátké chvíle by tak dokázaly zničit 90% infrastruktury na ostrově.

Peking a Tajpej sice před několika dny uzavřely historickou dohodu o uvolnění vzájemného obchodu, na Tchajwan také nově mohou turisté z celé Číny, přesto zůstávají v platnosti čínské plány na dobytí ostrova v případě vyhlášení formální nezávislosti.

Tajpej proto i nadále modernizuje své obranné prostředky, nyní žádá Washington o dodávku torpéd MK-54, tanků M1A2 Abrams nebo obojživelných vozidel. Na Tchajwanu nyní také probíhá pětidenní počítačové cvičení simulující útok armády ČLR na ostrov.

Robert Mikoláš, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme