Číňané bojují proti likvidaci svých domovů s pomocí internetu

Internet se v Číně stává mocnou a často poslední zbraní proti bezpráví. Násilné vystěhovávání lidí je jednou z hlavních příčin sociální nestability a střetů vesničanů s policií. Práva se většinou nedovolají, proto nyní volí novou taktiku a vše zveřejňují právě na internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký čínský kanál | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Kwz

Měřeno čísly, každoročně dochází v Číně k desetitisícům takzvaných masových protestů a nejvíce právě kvůli zabírání půdy a vyhánění z domovů. Jde o odvrácenou stranu ekonomického růstu země, kde nejsou dodržovány zákony a zájmy developerů a bohatých obchodníků, často krytých místními úřady, mají navrch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji Číňanů za svá práva pomocí internetu mluvil na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu v Číně Robert Mikoláš.

Zabírána je i zemědělská půda farmářů, na které posléze rostou nová obchodní centra či rezidenční čtvrti.

Jedním z nejznámějších případů posledních let, který se zároveň stal jakýmsi symbolem odporu, byl osud devadesátileté ženy z jihovýchodní provincie Če-ťiang, která se vystěhování bránila od roku 2004, z domku odmítla odejít a hrozila odpálením podomácku vyrobené bomby. Spory nakonec vyvrcholily střetem dvaceti tisíc lidí s pořádkovými jednotkami, o kterých informovala i domácí média.

Kompenzace pro Číňany, kteří musejí opustit své domovy, jsou většinou velmi nízké, nezřídka žádné. Určitě ale neodpovídají tržní hodnotě daného pozemku. Týká se to i výstavby areálu Světové výstavy EXPO v Šanghaji, kde na osmnáct tisíc rodin muselo opustit své domovy a zatím se marně domáhají patřičné náhrady. Ostatně to samé se dělo i v Pekingu před konáním olympijských her.

Výjimkou však není, že obyvatelé likvidovaných částí obcí nedostanou nic, v takovémto případě používají developeři stejné taktiky, kdy si najmou skupinu mužů k zastrašování i násilným útokům vůči majitelům domků nebo polí, a ti nakonec ve strachu o holý život odejdou. A dovolání nikde nemají.

Úřady se bojí zveřejnění

Proto se mnozí Číňané rozhodli využít sílu internetu k ochraně svých práv a funguje to velmi dobře, poslední případ z hlavního města Pekingu je toho důkazem.

Na jednom z předměstí metropole, ve vesnici Tcha-jing, nyní vrcholí boj mezi obyvateli a úřady. Ty se je oficiálně snaží vystěhovat proto, že na tomto místě, u 5. městského okruhu má vyrůst takzvaný zelený pruh zlepšující životní prostředí v dané oblasti. Jde však opět o zástěrku, ve skutečnosti tam developeři chtějí vybudovat luxusní rezidenční čtvrť.

Vesničanům proto pomohla jedna ze známých bloggerek, která nafotila zasahující demoliční četu i policisty a vše umístila na internet, snímky pak převzal proslulý pekingský umělec a ochránce lidských práv Aj Wej-wej, díky němuž se o tom může dozvědět celý svět. A toho se pochopitelně čínské úřady bojí.

Jde tedy o osobní statečnost daných lidí, rychle se totiž dostanou do hledáčku oficiálních míst a za zveřejněnou pravdu končí i na policejní stanici a někteří i na lavici obžalovaných, třeba za podněcování k nepokojům. Internet je určitě mocná zbraň, i proto je v Číně tak kontrolován a cenzurován.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme