Číňané chtěli demonstrovat, skončili v převýchovném táboře

Číňané, kteří žádali o možnost protestovat v průběhu olympiády, skončili ve vězení. Dva obyvatelé Pekingu se snažili získat oficiální povolení k demonstraci v zóně, kterou Čína po dobu konání LOH pro tento účel vymezila. Muži chtěli protestovat proti násilnému vystěhování z domů, které z rozhodnutí úřadů ustoupily nové výstavbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parky pro demonstrace | Foto: Robert Mikoláš

Wu Tien-Jüan a Wang Siou-Jing se už sedm let snaží domoci spravedlnosti, soud je ale za narušování veřejného pořádku poslal do převýchovného tábora. Podle výkonné ředitelky organizace na ochranu lidských práv v Číně Sharon Hom tak Peking jen dokazuje, že povolení demonstrací v průběhu her je pouhou show pro mezinárodní společenství.

Od začátku olympijských her bylo podáno na 80 žádostí, úřady ale dosud žádnou akci nepovolily. Navíc mnoho Číňanů, kteří tuto možnost využili, bylo také následně zadrženo nebo odmítnuto s tím, že žádost lze podat jen v místě bydliště, a nikoli v hlavním městě.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme