Číňané na celém světě slaví začátek nového Roku zajíce

Stamiliony Číňanů slaví příchod nového Roku zajíce. Premiér Wen Ťia-pao u této příležitosti slibuje boj proti zdražování a spekulacím s nemovitostmi. Obyvatelé nejlidnatější země světa vítají nový lunární rok tradičně odpalováním dělobuchů a rachejtlí, v pohotovosti jsou proto i požárníci. Před dvěma lety právě od novoročního ohňostroje vypukl v Pekingu požár, který zničil 160 metrů vysoký mrakodrap.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční čínské novoroční dekorace | Zdroj: ČTK

Velké ohňostroje rozzářily oblohu nad Pekingem i Šanghají, rachejtle i dělobuchy pak odpalují obyvatelé ve všech městech a vesnicích po celé zemi. Číňané tímto tradičním způsobem odhánějí zlé duchy, vrásky na čele ovšem působí úřadům i hasičům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavách čínského nového roku mluvila na Radiožurnálu čínská zpěvačka Sung Feng-jün, žijící v Česku, která uvítala nový rok i sérií koncertů, na které přizvala několik dalších umělců

Tragédie spojené s bouřlivými oslavami nejsou výjimkou, vloni tak například plameny zachvátily i 1600 let starou bránu v provincii Che-pej.

Nastávající Rok zajíce ale má být ve znamení pohody a rodinného klidu, po ekonomické stránce má přinést pomalý, ovšem stálý růst.

Premiér Wen Ťia-pao pak v tradičním projevu slíbil, že se jeho vláda zaměří na kontrolu realitního trhu a ztlumení inflace, která by podle analytiků mohla být příčinou sociálních nepokojů.

Mnoho zvyků

„Tradičních zvyků spojených s oslavou čínského nového roku je mnoho. Nestačím proto vše realizovat. Mám ale rodinný oltářek se svíčkou, vonnými tyčinkami, čerstvými květinami a ovocem. U oslav čínského nového roku nesmí chybět také čínské taštičky. Tyto taštičky také dáme na rodinný oltář,“ říká proslulá čínská zpěvačka Sung Feng-jün, žijící v Česku, která uvítala nový rok i sérií koncertů, na které přizvala několik dalších umělců.

„Rok zajíce nám určitě přinese více harmonie, klidu a času pro sebe a se svými blízkými,“ dodává Sung Feng-jün.

Robert Mikoláš, Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme