Číňané oslavují podzim, ulice lemují lampiony

V Evropě už podle kalendáře začal podzim. Zatímco u nás asi většinu lidí jeho příchod nepotěšil, v Asii se z něj radují. Právě na dnešek navíc připadá i Svátek středu podzimu. Jde o druhý největší čínský svátek, slaví se tedy ve velkém stylu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní atmosféru ve městě doplňují  lampiony

Slavnostní atmosféru ve městě doplňují lampiony | Foto: Kateřina Procházková

Číňané tento den slaví v rodinném kruhu. Po společné večeři členové rodiny vyrážejí ven obdivovat Měsíc v úplňku nebo lampionové výzdoby, které obvykle v žádném městě nechybí. Odtud také pochází další název pro tento svátek – Svátek lampionů.

V Hongkongu je každoročně největší přehlídka v parku Victoria. Vystavují tam nejrůznější druhy lampionů a pořádají také velkolepou světelnou show. Patrně největší atrakcí je letos asi osmnáctimetrový lampion ve tvaru koule, který se nazývá Zlatý Měsíc a který pro přehlídku vytvořili dva zahraniční architekti.

Park Victoria však není jediným místem v Hongkongu, kde se slaví. Oslavy a výzdoba jsou vidět prakticky v celém městě.

Přehrát

00:00 / 00:00

prochazkova_oslavy

Svátek středu podzimu oslavují Číňané odpradávna. Jde o oslavy spojené s koncem sklizně obilí a rýže. Od nadvlády Mongolů se v Číně rozšířila tradice kulatých měsíčních koláčů, tedy sladkostí, které se v tomto období podávají. Podle jedné z legend spojenci v době mongolské nadvlády během bitev přenášeli v koláčích tajné zprávy. Od té doby patří koláče k oslavám každoročně.

K tomuto svátku se váže množství legend a příběhů. Jedna z nejtradičnějších pověstí je ta o krasavici Čchang-e, kterou zpravodajce v Číně Kateřině Procházkové vyprávěla Hongkongčanka Janet:

„Čchang-e a jejího muže bohové rozdělili. Za to, že krasavice vypila manželovi nápoj nesmrtelnosti, ji vykázali k životu na Měsíc. Od té doby se pár může setkat pouze jednou za rok, a to právě v době Svátku středu podzimu.“

Číňané jsou známí svou láskou k jídlu. Během společné večeře jsou tak na jejich slavnostní tabuli speciální jídla určená právě pro dnešní svátek.

Nejtypičtější jsou již zmíněné měsíční koláče, které se vyrábějí s nejrůznějšími náplněmi – kachními vejci, arašídovou pastou, sladkými fazolemi, zeleným čajem nebo třeba s čokoládou. V každé domácnosti by mělo být na stole koláčů třináct, stejně jako je počet lunárních měsíců.

Kulatá jídla jsou vůbec typická pro Svátek středu podzimu: hrozny, rozinky, různé druhy ovoce, semínka, vajíčka nebo oříšky. Na jihu země včetně Hongkongu je symbolem svátku plod jasně žlutého pomela, v okolí Šanghaje se zase v této době jí maso z krabů.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme