Číňané poprvé vyslali do Tichého oceánu letadlovou loď

Čína vyslala vůbec poprvé svou jedinou letadlovou loď do Tichého oceánu. Tři sta metrů dlouhé plavidlo se v západním Pacifiku účastní plánovaného vojenského cvičení. To se ale nelíbí Japonsku a Tchaj-wanu, kolem kterých letadlová loď proplula.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína vyslala vůbec poprvé svou jedinou letadlovou loď do Tichého oceánu | Zdroj: Reuters

„Liao-ning využije mezinárodního práva na svobodný průjezd. Doufáme, že to budou všechny strany respektovat,“ řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying.

Vojenské cvičení zvýšilo napětí v regionu. Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře a vybudovala v něm i několik umělých ostrovů, na kterých jsou podle satelitních snímků vojenské základny.

Jenže okolní země čínské nároky neuznávají a cestu letadlové lodě Liao-ning vnímají jako hrozbu: „Rád bych každému připomněl, že náš nepřítel sílí každým dnem. Měli bychom být neustále v bojové pohotovosti. Musíme zesílit trénink našich vojáků," řekl v reakci na kroky Číny tchajwanský ministr obrany Feng Š'-Kchuan.

'Bedlivě sledovat'

A plavbu lodi do Tichého oceánu komentoval i mluvčí japonské vlády Jošihide Suga: „Je to poprvé, co čínská letadlová loď vstoupila do Tichého oceánu. Ukazuje to, jak Čína pracuje na rozšiřování svého námořnictva. Čínské aktivity u japonských teritoriálních vod bedlivě sledujeme."

Čínskou letadlovou loď začal na konci 80. let stavět tehdejší Sovětský svaz. Po jeho rozpadu připadla Ukrajině, která ale na dostavění kolosu neměla dostat peněz. V roce 1998 ho koupila firma z Macau, která slibovala, že z lodi udělá zábavní park.

Plavidlo ale putovalo do čínských doků, kde ho Číňané přestavěli a udělali z něj svou zatím jedinou letadlovou loď. Armáda ale už loni potvrdila, že pracuje na novém plavidle stejné konstrukce. Čínská loď je sesterským plavidlem jediného ruského letadlového křižníku Admirál Kuzněcov, který nedávno obeplul Evropu, aby se mohl do vojenských operací v Sýrii.

Obě plavidla nemají na rozdíl od amerických letadlových lodí startovací katapulty, ale na zvýšený můstek na palubě, který letadlům pomáhá při vzletu.

Vojenské cvičení zvýšilo napětí v regionu. Čína vyslala vůbec poprvé svou jedinou letadlovou loď do Tichého oceánu | Foto: Reuters

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme