Číňané protestovali proti rozšíření nebezpečné chemičky. Úřady jim ustoupily

Tisíce Číňanů zvítězily nad státní mocí. Úřady na východě země totiž po několikadenních masových protestech ustoupily od plánovaného rozšíření chemické továrny. Počet sociálních nepokojů i demonstrací v Číně každoročně roste a pro vládnoucí komunistickou stranu představují velký problém.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Ning-po z provincie Če-ťiang protestují proti rozšíření chemičky

Obyvatelé Ning-po z provincie Če-ťiang protestují proti rozšíření chemičky | Zdroj: Reuters

Pro obyvatele města Ning-po, které leží v bohaté provincii Če-ťiang, se jedná o obrovský úspěch, symbolický i konkrétní. Dokázali zvrátit rozhodnutí místních úřadů, de facto je k tomu donutili.

První den totiž protestovalo jen několik set lidí, další den už jich ale byly tisíce. Lidé nesli v náručí své děti a upozorňovali na to, že závod na výrobu toxického paraxylenu ohrožuje právě jejich zdraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech v Číně mluvil na Radiožurnálu Robert Mikoláš

Nakonec tedy nepomohl ani zásah stovek policistů, kteří použili i slzný plyn a řadu demonstrantů zatkli.

V posledních letech jde už o třetí podobný případ, kdy úřady na nátlak veřejnosti zrušily výstavbu či rozšíření chemičky na paraxylen.

V Číně dochází k největší výměně stranických vůdců za posledních 10 let. Zhruba za tři týdny začne 18. sjezd Komunistické strany Číny, kde budou potvrzena jména příštího prezidenta, premiéra a dalších nejmocnějších mužů v zemi. Proto Peking nemůže připustit žádné větší protesty právě v této době.

Obyčejní Číňané ale pomalu zvedají hlavu, nechtějí jen nečinně přihlížet a důležitá je pro ně i solidarita v ostatních částech země, proto si mnozí nahrávali průběh demonstrace na mobilní telefony či tablety a snažili se tyto záběry šířit dále po internetu.

Obyvatelé Ning-po z provincie Če-ťiang protestují proti rozšíření chemičky | Foto: Reuters

Představitelé vládnoucí strany se bojí, že by vypuknutí větších nepokojů nemuseli zvládnout.

Výdaje na zajištění vnitřní bezpečnosti už v uplynulém roce poprvé překročily rozpočet armády. Podle odhadů došlo v roce 2010 v Číně ke 180 tisícům různých protestů.

Číňany začíná zajímat životní prostředí

V Číně je stále mnoho oblastí, kde lidé pracují v tak špatných podmínkách, že na následky znečištěného ovzduší umírají dříve. Přesto tam zůstávají. Důvody jsou hlavně ekonomické.

Přesto postupně roste počet protestů právě i za zlepšení životního prostředí. Podle neoficiálních údajů jich od roku 2005 bylo už na tisíc, z toho těch skutečně velkých necelá stovka.

Zejména v bohatších částech Číny lidé začínají mít větší nároky na plnohodnotný život, chtějí zdravé prostředí pro jejich děti, takže se dá čekat větší a větší tlak na místní i centrální vládu, aby se situace zlepšila.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme