Číňané se budou sčítat

V Číně se připravuje největší sčítání obyvatelstva na světě. Na 350 miliónů rodin navštíví v první polovině listopadu šest miliónů sčítacích komisařů. Jak píše agentura AFP, celkové výsledky budou známy v únoru 2001, podrobnější statistiky budou k dispozici až koncem roku 2002. Poslední sčítání Číňanů se konalo v roce 1990 - tehdy měla Čína 1,13 miliardy obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle loňské oficiální statistiky činil počet obyvatel Číny 1,259 miliardy obyvatel. Čínští i zahraniční demografové jsou ale přesvědčeni, že do tohoto počtu nebylo zahrnuto několik desítek miliónů dětí, jejichž narození znamenalo porušení přísných předpisů čínské politiky kontroly porodnosti. Jedním z cílů připravovaného sčítání je právě zjistit, kolik takových dětí je.

Druhým zásadním úkolem bude získat přesnější údaje o migraci populace, které jsou ve statistikách obvykle podhodnocené. Komisaři mají proto příkaz považovat veškeré získané informace za důvěryhodné. Nesmí je sdělit ani policii ani úřadům pověřeným kontrolou porodnosti.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme