Číňané sledovali nejdelší zatmění Slunce za 500 let

Východní polokoule se ponořila do tmy, stamiliony lidí sledovaly nejdelší zatmění Slunce v 21. století. Výjimečně bylo alespoň částečně viditelné v celé Číně, kam mířili i turisté z celého světa. Totální zatmění Slunce trvalo 6 minut a 39 vteřin. Vidět ho mohly až dvě miliardy lidí, což je rekord v dějinách lidstva. UVNITŘ ČLÁNKU AUDIO A FOTOGALERIE.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozorování zatmění Slunce z vod Gangy

Pozorování zatmění Slunce z vod Gangy | Zdroj: ČTK

Hotely byly v Číně rezervované až rok dopředu, zvědavci obsypali břehy nejdelší čínské řeky Jang-c´ a davy turistů s tmavými brýlemi na očích sledovaly nebeské představení na Velké zdi. Jako první ho na území Číny mohli sledovat obyvatelé okresu Cona v Tibetu, a to v 8 hodin 1 minutu a 27 vteřin ráno místního času, naposledy pak na východním pobřeží, na ostrovech, na kterých leží město Čou-šan.

Staří Číňané považovali zatmění Slunce, které systematicky zaznamenávali od roku 719 před naším letopočtem, za něco negativního a nešťastného. Varováním bývalo i pro panovníka, který se v jeho průběhu vyhýbal hlavnímu paláci, jedl jen vegetariánské pokrmy a účastnil se rituálů na záchranu Slunce. Dnes už ale většina Číňanů na tyto pověry nevěří.

Krom laických zvědavců přijely do oblasti i renomované vědecké týmy. Tři z nich z České republiky. Jeden z nich vedla ředitelka hvězdárny Úpice, astronomka Eva Marková. Zatmění může podle ní pomoci vědcům například se sledováním sluneční korony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interview Radiožurnálu s Evou Markovou si poslechněte zde

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme