Číňané unavení velkoměsty hledají po vzoru hippies klid v přírodě

Čínští bohémové odcházejí z měst a usazují se v přírodě. Zastánci alternativního způsobu života nejčastěji odcházejí na jihozápad země, do panenské přírody provincie Jün-nan. Jak totiž shodně přiznávají, současná podoba Číny zaměřující se výlučně na ekonomický růst bez ohledu na negativní dopady na společnost i životní prostředí se jim nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hora Cheng-šan

Hora Cheng-šan | Foto: Robert Mikoláš

Propagační video úřadu pro rozvoj turismu provincie Jün-nan nabízí ty nejúchvatnější pohledy na vrcholky hor vybízející k meditaci, unikátní památky včetně prastarých klášterů a pagod i pestrobarevně oděné příslušníky menšin, které v tomto odlehlém koutě Číny žijí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Robert Mikoláš se zajímal o idylické čínské městečko Ta-li, kam prchají bohémové unavení velkoměstem

Přestože podobné záběry často zcela neodpovídají skutečnosti a spíše jen lákají další a další návštěvníky, v provincii Jün-nan se opravdu ještě nachází panenská příroda i vesničky, jejichž obyvatelé si i ve 21. století udržují tradice svých předků.

Jednou z takových obcí je i Ta-li rozkládající se u jezera Er-chaj. Není tedy divu, že právě tam se v posledních měsících a letech stěhují známí spisovatelé, malíři, ale i bývalí profesionálové, kteří utekli před všemi vymoženostmi a nešvary současných čínských velkoměst.

Ráno se na břehu jezera prochází třeba proslulý autor a nakladatel, pan Jie-fu. Do městečka Ta-li ho vítr zavál už před šesti lety, kdy se rozvedl a poté zavřel nakladatelství v Pekingu.

Loni ho následoval i novinář Čchen Lang, který se těší hlavně na zdejší večery. Na oblohu plnou hvězd, kterou v hlavním městě zahaleném do neprostupného smogu vídával jen výjimečně, nyní může hledět každý večer. A to i díky prosklené střeše svého domku.

Ta-li se tak pro řadu čínských bohémů, kteří dokonce vytvořili takzvanou League of Urban Losers, stalo doslova rajskou oázou. Podobně jako když v 60. letech minulého století hledali američtí hippies útočiště v Kalifornii.

Robert Mikoláš, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme