Číňané žalují japonské firmy za nucené práce během 2. světové války

Japonské firmy čelí v Číně žalobě za nucené práce během druhé světové války. Skupina bývalých dělníků chce dosáhnout omluvy a finančního odškodnění. Jde vůbec o první podobnou žalobu podanou na území Čínské lidové republiky, všechny předchozí totiž projednávaly japonské soudy, které je ale odmítly na základě dohody mezi Pekingem a Tokiem o válečných reparacích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Bývalí čínští dělníci z provincie Šan-tung, kterým je 80 a více let, žalují společnosti Mitsubishi Corporation a Mitsubushi Cement působící v Číně. U provinčního soudu chtějí dosáhnout omluvy a kompenzace ve výši zhruba 270 tisíc korun.

Jak uvádí jejich právník, právě ze Šan-tungu pocházela jedna čtvrtina ze 40 tisíc Číňanů, kteří byli v době okupace odvlečeni na nucené práce, na sedm tisíc z nich zahynulo.

Všechny dosavadní žaloby podané u japonských soudů však byly odmítnuty s odůvodněním, že se Peking ve společném čínsko-japonském prohlášení z roku 1972 možnosti požadovat odškodnění jednotlivci vzdal.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme