Číně chybí krev. Zrušila proto zákaz dárcovství pro lesby a homosexuály

Čína povolila lesbičkám a homosexuálům, kteří nejsou sexuálně aktivní, darovat krev. Úřady tak zrušily jedenáct let trvající diskriminační zákaz pro dárce s jinou sexuální orientací. Důvodem je údajně nedostatek krve a krevní plazmy v nemocnicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané - Ilustrační foto | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, baba stevie

Čína patří mezi země s nejnižším počtem dárců krve. Na transfuzní stanice tam dochází pravidelně méně než jedno procento obyvatel, v rozvinutých zemích přitom darují krev až čtyři procenta lidí.

Čínské ministerstvo zdravotnictví proto od července zrušilo zákaz, kterým diskriminovalo jinak sexuálně orientované skupiny obyvatel.

Nově se mohou stát dárci krve i lesbičky nebo homosexuálové, kteří nemají partnera a nejsou promiskuitní. Podle úřadů jsou totiž sexuální aktivní gayové nejčastějšími přenašeči viru HIV. Nová pravidla zvýšila také věkovou hranici pro darování krve, posunula ji až na 60 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O uvolnění zákazu darování krve pro čínské homosexuály a lesby informovala zahraniční zpravodajka Kateřina Procházková

Dárcovství ale stále není bez komplikací. Číňané musí před odběrem krve povinně vyplnit velmi důkladný dotazník a odlišnou sexuální orientaci připsat. Také se upisují k tomu, že pokud někoho svou krví nakazí, jsou za to plně zodpovědní a budou se finančně podílet na náhradě škody.

Lidé s odlišnou sexuální orientací jsou v Číně stále diskriminováni. Většinou se k ní málokdo veřejně přizná, situace se ale aspoň trochu začíná měnit ve velkých městech.

Minulý měsíc známý čínský televizní hlasatel oznámil, že je homosexuál. Prý tak chtěl prolomit předsudky, které společnost má. Na 12. prosince plánují lesby a homosexuálové v Pekingu první veřejnou gay parade.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme