Čínou vězněný tchwajwanský aktivista na videu přiznává 'zákeřný útok' na stát a komunisty

Na jaře zmizel v Číně za mřížemi, teď se objevil na videu od čínského soudu. Tchajwanský prodemokratický aktivista Li Ming-če se v pondělí "přiznal" k rozvracení státní moci a hanobení vlády Komunistické strany Číny, informovala agentura Reuters.

Doporučujeme Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu protestují proti věznění Lee Ming-cheho čínskými úřady, 11. září 2017.

Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu protestují proti věznění Lee Ming-cheho čínskými úřady, 11. září 2017. | Zdroj: Reuters

Vysokoškolský učitel a známý lidskoprávní aktivista Li Ming-če (Lee Ming-che) zmizel během své březnové cesty z Tchaj-wanu do pevninské Čínské lidové republiky. Její úřady na konci měsíce potvrdily, že aktivistu zadržely bezpečnostní složky a vyšetřují ho kvůli podezření z ohrožení státní bezpečnosti.

Rozvracení státní moci

Nejnovější vývoj v případu Li Ming-čeho potvrdil, že se věci již chopila čínská justice. Prodemokratický aktivista se v pondělí objevil před soudem ve městě Jüe-jang (provincie Chu-nan), kde se hlasitě přiznal k protistátní činnosti a rozvracení systému vlády jedné strany.

'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany

Číst článek

"Šířil jsem útoky a teorie, které zákeřně napadaly a haněly vládu Číny, Komunistickou stranu Číny a současný čínský politický systém, a podněcoval jsem rozvracení státní moci," říká Li Ming-če na videu ze soudní síně, které v pondělí zveřejnily čínské úřady. 

Paragraf trestního zákoníku o "rozvracení státní moci" využívá čínský režim k perzekuci svých oponentů už roky - odsouzen byl za něj také nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, který v červenci po letech v čínském vězení zemřel na rakovinu jater.

Podobně oblíbeným prostředkem je také zveřejňování videozáznamů s údajným přiznáním obviněných, ačkoli zveřejňování záznamů ze soudních síní má teoreticky pomoci k transparentnější justici a dohledu nad postupem soudů.

Obhájci lidských práv však upozorňují, že "otevřené" procesy s odpůrci vládního režimu slouží Pekingu jako odstrašující prostředek a manifestace moci - a že verdikty i prohlášení, včetně "přiznání" obviněných, bývají často sepsány už předem.

Spoluobžalovaný a sliby Tchaj-wanu

Jako spoluobžalovaný Li Ming-čeho se v Jüe-jangu objevil občan Čínské lidové republiky Pcheng Jü-chua. Ten se přiznal k vytváření diskusních skupin na v Číně oblíbených vzkazových aplikacích (viz WeChat) a založení organizace, která usilovala o prosazení politických změn v Číně.

Na obojím se podílel také Li Ming-če, uvedl Pcheng před soudem.   

Kauza Li Ming-če zatěžuje už tak napjaté vztahy na ose Peking - Tchaj-pej. Úřad tchwajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen rychle po zveřejnění videa ujistil, že Tchaj-wan "napíná veškeré své snahy k pomoci Li Ming-čeho rodině."

"Pozice této vlády byla a je velmi jasná. Pan Li je jedním z našich občanů. Ulevit mu je naší nejvyšší prioritou. Uděláme vše, co je v naší moci, abychom zajistili jeho bezpečný návrat," ujistila v pondělí Tchaj-pej.

Zpravodaj Reuters hovořil telefonicky s dalším tchajwanským lidskoprávním aktivistou Siao Ji-mingem, který kvůli procesu s Li Ming-čem přiletěl do pevninské Číny, ale podle svých slov nebyl do soudní síně vpuštěn. 

Protesty za osvobození Li Ming-čeho v Hongkongu:

Odpusťte mu, co říká

Li Ming-če je "vězněm svědomí", tvrdí. "Tchaj-wanu jsou vlastní demokratické svobody a Li má právo šířit své názory," uvedl Siao. Zdůraznil také, že si není vědom žádných předchozích kontaktů mezi Li Ming-čem a spolusouzeným Pcheng Jü-chuou, a naznačil, že Pcheng čínskému soudu slouží jako nástroj k posílení obžaloby.  

Líčení se nicméně zúčastnila manželka uvězněného aktivisty Li Čching-jü (Lee Ching-yu), jež na obranu svého manžela vystoupila už minulosti. Tentokrát před odjezdem do pevninské Číny prosila Liovy stoupence, aby mu odpustili cokoli, co možná v soudní síni řekne a co by je mohlo zklamat. 

Li Čching-jü svému muži v pondělí napsala dopis, kde mimo jiné uvedla: "Tento soud neuznávám. Rovněž jsem nenajala žádné právníky." 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme