Čínská armáda chce být připravená na válku

Čínská armáda musí být připravena na možnou válku. Prohlásil to čínský ministr obrany, podle kterého nelze v budoucnu vyloučit vznik regionální krize či náhodného konfliktu. Peking ale prohlašuje, že cílem modernizace jeho ozbrojených sil je jen zajištění vlastní obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská lidová republika | Foto: Emanuel Macoun

Mír prostě nepadá z nebe, prohlásil generál Liang Kuang-lie ve výjimečném rozhovoru pro tři čínská média. Jak dodal, úspěch čínské armády v jakémkoli konfliktu závisí na informačních technologiích a plné mechanizaci ozbrojených sil.

Ministr obrany vyjádřil spokojnost s vývojem nejmodernějších zbraní domácí výroby, které armáda předvedla na vojenské přehlídce 1.října v rámci oslav 60.výročí založení ČLR. Nevyjádřil se ale k tzv.superraketám Tung-feng 21D, které mají být jako vůbec první v historii schopné zničit i pohybující se americké letadlové lodě, a to až ve vzdálenosti dvou tisíc kilometrů.

Výdaje na zbrojení nejlidnatější země světa podle statistik mezi lety 1989 až 2009 každoročně o více jak deset procent rostly, kritici ale namítají, že skutečné částky jsou až trojnásobně vyšší.

Robert Mikoláš, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme