Demonstrace vojenské síly? Čína podle Pentagonu nacvičuje vzdušný útok na Spojené státy

Čínská armáda rozšiřuje operační schopnosti svého letectva a pravděpodobně nacvičuje údery proti Spojeným státům. Uvádí to zpráva amerického ministerstva obrany zveřejněná ve čtvrtek ve Washingtonu. Výdaje Číny na obranu podle Pentagonu loni přesáhly částku 190 miliard dolarů, tj. asi 4,3 bilionu korun.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské lidová armáda během cvičení | Foto: China Daily | Zdroj: Reuters

Za poslední tři roky Čína výrazně rozšířila dosah svých bombardérů, naučila se operovat v kriticky důležitých námořních regionech a zřejmě procvičuje údery proti území Spojených států a jejich spojenců, uvádí zpráva.

‚Posílíme naši armádu jako nikdy předtím.‘ Trump podepsal vojenský rozpočet ve výši 717 miliard dolarů

Číst článek

Není podle ní ale jasné, jaké cíle vyjma demonstrace zdokonalené vojenské techniky tím chce Peking sledovat.

Pentagon v lednu označil soutěžení s Čínou, a rovněž s Ruskem, za ústřední bod aktualizované národní obranné strategie Spojených států. V květnu ministerstvo obrany stáhlo pozvání Číny ke společnému námořnímu cvičení a v červnu se ministr obrany James Mattis stal prvním šéfem Pentagonu od roku 2014, který Čínu navštívil.

Navzdory předpokládanému zpomalení hospodářského růstu překročí do roku 2028 čínský vojenský rozpočet částku 240 miliard dolarů, což je zhruba třetina ve srovnání s rozpočtem Pentagonu na příští finanční rok.

V Číně rychle postupuje program kosmického zbrojení, přestože Peking se oficiálně staví proti militarizaci vesmíru, uvádí zpráva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme