Čínská armáda do svých řad přijme už i zájemce s nadváhou

Čína uvolňuje přísná omezení při náboru nových vojáků. Mladí muži, kteří se dosud hlásili do armády, nemohli mít například viditelná tetování nebo nadváhu. Podle nových regulí čínského ministerstva obrany to už ale nevadí. Těmito změnami chce totiž čínská armáda nalákat do svých řád větší počet nových rekrutů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

60. výročí komunistické Číny

60. výročí komunistické Číny | Foto: Robert Mikoláš

Pro čínské brance se jedná opravdu o převratné změny. Běžně totiž kvůli přísným opatřením a náročným testům až 75 % zájemců neprošlo vstupními zkouškami a prohlídkami.

Nováčci teď mohou vážit o více než 25 % víc, než je průměrná požadovaná hmotnost vojínů, a mohou mít viditelná tetování na krku a obličeji. Ta ovšem musí být menší než 2 centimetry. Povoleny jsou nově také piercing a náušnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Kateřina Procházková informuje o změnách v čínské armádě

Čínská armáda je největší armádou co do počtu aktivních vojáků na světě. Odhaduje se, že v armádě slouží až 3 miliony Číňanů – ať v námořnictvu, pozemních složkách nebo v letectvu.

Jako jedna z mála zemí navíc Čína neustále zvyšuje investice do armády a modernizuje ji. Právě proto zřejmě potřebuje také mladé vzdělané lidi, na které je současná náborová kampaň zaměřená.

Podle veřejných informací loni Čína do armády investovala přes 70 miliard amerických dolarů. Vojenští analytici ale tvrdí, že částka je podhodnocená a mohlo jít dokonce o dvojnásobek. Tyto peníze jdou také na zvyšující se platy armádních zaměstnanců.

ČTĚTE TAKÉ: Čína zakazuje vojákům používat sociální sítě

Podle ministerstva obrany teď noví branci s vysokoškolským vzděláním budou k platu dostávat roční bonus ve výši v přepočtu zhruba 17 tisíc korun.

Armáda jim také obvykle zajišťuje zdarma ubytování, stravné nebo takzvané rezidenční karty, které umožňují lidem z venkova oficiálně žít ve velkých městech. Pro chudší vrstvy je tedy nástup do armády často řešením tíživé životní situace.

Kateřina Procházková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme