Čínská armáda má v Sin-ťiangu pohotovost, zatýkáni jsou i novináři

V čínském Sin-ťiangu platí po třech dnech protestů přísná bezpečnostní opatření. Počet útoků injekčními jehlami se přesto zvýšil, úřady už jich evidují 513. Většina napadených jsou Chanové (Číňané).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pollicejní zátarasy v Urumči | Zdroj: ČTK

Čínské úřady přiznaly, že při nových nepokojích bylo zabito pět lidí a dalších 14 utrpělo zranění.

Vojenské vrtulníky kontrolují situaci ze vzduchu, metropolí Sin-ťiangu, Urumči projíždějí vozidla čínské armády. Ozbrojení policisté zase zatarasili mnohé komunikace, zcela uzavřeny jsou pak silnice vedoucí do čtvrtí obývaných muslimskými Ujgury.

Zásahové jednotky při pátečních demonstracích zatkli kromě několika desítek protestujících i tři hongkongské novináře, které svázali a zbili. Představitelé bývalé britské kolonie proti tomuto postupu protestují a žádají vysvětlení.

Při červencových střetech mezi Chany a Ujgury, kdy zahynulo na 200 lidí, čínské úřady nechaly novináře včetně zahraničních prakticky volně pracovat, za což si vysloužily pochvalu z celého světa.

Podle některých komentátorů se ale nyní zvyšuje nervozita oficiálních míst, za necelý měsíc - 1. října - se totiž budou po celé zemi konat mohutné oslavy 60. výročí vzniku Čínské lidové republiky.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme