Čínská armáda rozšiřuje svou působnost do vesmíru

Peking přiznal existenci plánů, podle kterých v budoucnu umístí v kosmu své nejmodernější zbraně. Je to vůbec poprvé, co některý z čínských představitelů tyto dosud pouhé spekulace potvrdil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelit

Satelit | Foto: NASA

Vesmírné ambice Číny potvrdil velitel čínského letectva Generál Sü Čchi-liang, a to pro armádní list People´s Liberation Army Daily. Podle něho totiž bude ve světě dominovat ta země, která bude vojensky kontrolovat vesmír. Ve vzduchu a ve vesmíru prý neexistují hranice a jedině síla a moc zároveň zajistí mír.

Jeho slova tak znějí jednoznačně, tím spíše, že velitel čínského letectva v budoucnu nevyloučil použití sofistikovaných kosmických zbraní i k útoku na vzdálené nepřátelské cíle, tedy že mají sloužit nejen k obraně, ale zároveň i k útoku, i když v rámci tzv.aktivní obrany. Čína přitom dosud vždy tvrdila, že modernizace její armády neznamená pro žádnou zemi, s výjimkou Tchajwanu hrozbu a je výlučně defenzivní.

Nebudou chybět komunikační satelity

Součástí zbraní určitě budou komunikační satelity, zařízení na vytváření vlastních map ostatních států a jejich základen. Tento družicový systém má být dokončen do roku 2015. Dále systémy blokující vysílání signálů třeba amerických družic, laserové zbraně určené k likvidaci optických senzorů výzvědných satelitů.

V neposlední řadě i rakety schopné sestřelit nepřátelské družice. Čína už tuto schopnost zasáhnout vojensky i ve vesmíru potvrdila před dvěma lety, kdy ze země odpálenou raketou zničila vlastní družici vzdálenou 800 km.

Ve vzduchu a ve vesmíru neexistují hranice a jedině síla a moc zajistí mír, uvedl generál Sü Čchi-liang pro armádní list People´s Liberation Army Daily s tím, že Čína se v polovině 21. století stane světovou mocností. Velitel čínských vzdušných sil zároveň poukázal na to, že soupeření mezi ozbrojenými silami jednotlivých zemí se přemisťuje do kosmu a v této souvislosti nemůže zůstat zpět ani ČLR.

Generál Sü Čchi-liang nevylučuje ani útok na vzdálené cíle, pokud by pro Čínu představovaly jakoukoli hrozbu. Obavy z kosmického zbrojního programu Pekingu proto neskrývají Spojené státy i jejich východoasijští spojenci. Čína přitom oficiálně volá, spolu s Ruskem po zákazu zbraní v kosmickém prostoru, jak ale prohlásil generál Sü Čchi-liang, soupeření mezi ozbrojenými silami jednotlivých zemí se přemisťuje do kosmu a v této souvislosti nemůže zůstat zpět ani Čína.

Čína si je vědoma své síly

Čínský vesmírný program je už dlouhodobě nikoli jen civilní, ale také vojenský, ostatně jako je tomu i u evropských zemí či Spojených států. Čína si jen uvědomuje své stále důležitější postavení ve světě, dnes je 3. nejsilnější ekonomikou a podle čínských armádních představitelů se světovou velmocí stane už v polovině 21.století a tomu má odpovídat i síla jejích ozbrojených sil.

A navíc tyto změny souvisí i s nástupem nové, tzv. počítačové generace vysokých důstojníků. Samozřejmě když pomineme vnitropolitické a mocenské boje související s vlivem současného a bývalého prezidenta Chuť in-taa a Ťiang Ce-mina.

Obměna na velitelských postech začala už před čtyřmi lety, kdy do důchodu odešel mezinárodně uznávaný stratég a tvůrce čínské špionáže, generál Siung Kuang-kchaj. Do jaké míry a zda vůbec chce rozpoutat nějaké závody zbrojení ve vesmíru, před čímž zatím vždy varovala, to se teprve ukáže.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme