Čínská delegace v Česku pátrá po ztracených traktoristech. Čeká je výlet a medaile

Čínská delegace v Česku hledá osm tuzemských traktoristů, kteří před 60 lety pomáhali v zemi zakládat zemědělský statek. Chtěli by je pozvat na oslavu výročí, po traktoristech ovšem jako by se slehla země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledaní čeští traktoristé

Hledaní čeští traktoristé | Foto: Statek čínsko-československé družby

Do neúrodných močálů nedaleko Pekingu odjelo zakládat zemědělský statek nejméně osm českých traktoristů. Ze Statku čínsko-československého přátelství se mezitím stalo prosperující milionové město. Číňané proto chtějí traktoristy nebo jejich potomky pozvat na oslavu výročí.

„Já jsem našel víc informací o jiných skupinách, které v Číně stavěly elektrárny nebo továrny, ale o této skupině skoro nic. Je mi to záhadou,“ říká sinolog Tomáš Jirsák, přezdívaný Havran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínská delegace v Česku hledá osm traktoristů, kteří v zemi pomáhali zakládat statek. Podle jakých vodítek se je snaží najít, shrnul Ľubomír Smatana

Na Statku čínsko-československého přátelství pobýval několik let, zná jeho historii a po traktoristech horlivě pátrá už půl roku. „Mám jen jejich čínská jména, proto je těžké ty lidi najít. Převádět čínská jména zpět do češtiny není jednoznačné. Takže já ani neznám jména všech, po kterých pátráme,“ upřesnil.

Teprve před týdnem se Jirsákovi podařilo objevit v Praze potomka jednoho z traktoristů, a to Václava Nádraského. Jeho otec skupinu v Číně vedl a zůstala po něm stopa v archivu Komunistické strany Československa.

‚Někdo mě shání, že jedu do Číny'

Nádraského to dočista zaskočilo. „Najednou mi volá soused, že mě doma někdo shání a prý jedu do Číny. To mi přišlo jako vtip,“ popsal situaci.

Penzista si teď musí narychlo opatřit cestovní pas, koupit oblek a na náklady čínské strany odcestuje do Říše středu. Přinese tam otcovy vzpomínky.

„Otec vyprávěl, že když vylodili z přístavu stroje v dřevěných bednách, tak Číňané okamžitě vzali ty obrovské bedny a postavili z nich domy. Oni tam bydleli v zemljankách. Jinak byli ale velmi učenliví a vděční.“

Většina Číňanů toho o Česku mnoho neví. Výjimkou jsou obyvatelé města Čin-Čes

Číst článek

Češi učili domorodce zacházet s darovanými traktory a kombajny a zanechali v paměti čínských zemědělců výraznou brázdu. Ovšem v Česku stopy zmizely. Proto přijel ze statku do Prahy Adams Liu, aby vedl pátrání.

„Pro nás je oslava výročí největší událostí roku. Chceme ocenit tehdejší experty a pozvat je, nebo spíš jejich potomky, na oslavy. Hlavní bodem bude předání medailí za vděčnost. Pokud nikoho nenajdeme teď, tak medaile uložíme v muzeu a předáme, až je objevíme,“ sdělil plány.

Nalezené potomky traktoristů by v polovině října čekal bezplatný výlet na Statek čínsko-československého přátelství, který leží 120 kilometrů od Pekingu.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme