Čínská justice odsoudila 17 Tibeťanů za účast na březnových nepokojích

17 Tibeťanů bylo dnes odsouzeno za podíl na násilných demonstracích v polovině března v Tibetu. Soud ve Lhase jim udělil tresty v rozmezí od tří let až po doživotí. Podle rozsudku jsou vinni za rozpoutání násilností, které si vyžádaly 22 mrtvých, jak tvrdí Peking, tibetská exilová vláda pak uvádí dokonce přes dvě stovky obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Památník lidových hrdinů a Velká síň lidu | Foto: cs.wikipedia.org

Zbytek života tak podle verdiktu ve vězení stráví dva Tibeťané - řidič z povolání a buddhistický mnich. Oba muži byli odsouzeni za žhářské útoky, napadání policistů i vládních úřadů.

Řidič jedné z realitních společností ve Lhase, - 20 letý Sojnam Norbu - se podle rozsudku podílel na zapalování automobilů v blízkosti kláštera Džókhang a útočil na policejní i požární stanice kameny. Buddhistický mnich Basang dostal stejný trest za to, že vedl skupinu 10 lidí, z toho pěti mnichů, která napadla a zničila jeden z vládních úřadů a poničila 11 obchodů, kde odcizila řadu cenností, a poté zaútočila i na zasahující policisty.

Peking tak naplňuje svá předchozí prohlášení, že všichni, co se demonstrací účastnili, budou tvrdě potrestáni. V celách přitom na další osud čeká více než 1000 osob, z nichž asi pětina se úřadům vydala dobrovolně, ostatní byli zatčeni i ve spolupráci s občany, kteří za to získali slíbenou odměnu. Čínská média neopomněla připomenout, že proces sledovaly "široké masy společnosti včetně buddhistických mnichů".

Robert Mikoláš, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme