Čínská kopie rakouského Hallstattu dělá reklamu originálu

Bez výrobků ‚Made in China‘ se už v dnešní době neobjedeme. Zručnost a schopnost Číňanů kopírovat se už ale posunula o krok dál. V Číně už umí vytvořit nejen imitace západního zboží nebo domů, ale dokonce i celá města. Svého čínského dvojčete se tak dočkala i rakouská vesnice Hallstatt. Její napodobeninu nechal uprostřed nejprůmyslovější oblasti Číny v provincii Kuan-tung postavit čínský milionář. A zajela se na ni podívat i východoasijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská kopie rakouského Hallstattu

Čínská kopie rakouského Hallstattu | Foto: Kateřina Procházková

Přicházím do rakouské vesničky Hallstatt, tedy její čínské kopie, která leží na jihu Číny, nedaleko města Po – lou. Je tady opravdu úplně všechno, rakouský kostel, kočáry, obchody s rakouským zbožím, pivnice, promenáda, ale také obrovský vodotrysk s ne zcela vkusnou výzdobou.

Do kopie evangelického kostela mě už láká jedna z radních. Překvapivě ale neusedáme do lavic k modlitbě, ale k informační maketě tohoto čínského zázraku.

„Celá plocha našeho Hallstattu má milión čtverečních metrů. Historické centrum obklopují nově postavené vily a řadovky, které jsou k prodeji,“ vysvětluje radní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž východoasijské zpravodajky Českého rozhlasu kateřiny Procházkové z čínského Hallstattu

Zvědavě ji přerušují a ptám se na repliku Hallstattského jezera, které je tady taky.

„Ano, jde o kopii přírodního jezera, má 170 tisíc metrů čtverečních a v nejhlubší části dosahuje až dvaceti metrů. A koupat se v něm samozřejmě můžete.“

Z kostela už projdu přímo do restaurace U Zeleného stromu, opět přesná kopie té rakouské, kde to všechno začalo.

„Loni za mnou přišla majitelka hotelu U zeleného stromu s tím, že viděla u jednoho hosta detailní plány naší vesnice. Když se ho zeptala, proč pracuje na dovolené, odpověděl, že připravuje čínský projekt Hallstatt. Nevěřil jsem tomu, ani když jsem získal úplnou kopii tohoto projektu,“ říká starosta Hallstattu Alexander Scheutz, kterého dokonce Číňané na slavnostní otevření své vísky pozvali.

Dodnes ale tento Rakušan netuší, jak plány jeho vesnice, zapsané v UNESCU mohli Číňané tak dokonale zkopírovat:

„Samozřejmě, že nám v počátku vadilo, že už jsou přípravy projektu tak daleko a my nic nevěděli. Náš Hallstatt ale funguje přes tisíc let a nikdo nám ho nemůže vzít.“

Rakousko nebo Austrálie?

Rozruch, který čínská stavba rozvířila, vnímá starosta Scheutz jako dobrou reklamu, která může pomoci turismu. To potvrzuje i několik přítomných čínských návštěvníků:

„ Moc se nám tady libí, jsem tady na se sestrou a spolužačkami. Hned bych se do takové země podívala nebo přestěhovala.“

Jen bohužel často neví, kde ta zaslíbená země leží.

„Rakousko nebo Austrálie? Nevím, kde to je. Ráda bych tam ale jistě jela podívat.“

I přesto, že některým návštěvníkům dělá trochu problém určit, kde Rakousko leží, pletou si ho s Austrálii, která zní v překladu podobně, k návštěvě láká. Přesně v to i doufá sám rakouský starosta:

„Myslím si, že pokud někdo uvidí Hallstatt v Číně a bude vědět, že existuje i originál, jistě si bude chtít prohlédnout jednoho dne i ten.“

Před sedmi lety zavítalo do rakouské vesnice ročně asi padesát Asiatů. Dnes se jich tam v sezóně objeví až tisícovka za jediný den. A může za to třeba i reklama, kterou mu dělá čínská kopie.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme