Čínská novinářka má po čtyřech letech opustit vězení. Reportovala z Wu-chanu o počátcích covidu-19

Čínská novinářka Čang Čan, která si odpykává čtyřletý trest vězení kvůli pokrývání pandemie koronaviru v čínském Wu-chanu, by měla v pondělí opustit brány věznice. Informuje o tom americká stanice CNN, která se odkazuje na soudní rozhodnutí.

Wu-chan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotníci odvážejí obyvatele Wu-chanu, který onemocněl covidem-19, do nemocnice

Zdravotníci odvážejí obyvatele Wu-chanu, který onemocněl covidem-19, do nemocnice | Foto: Martin Pollard | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí soudu získaly lidskoprávní organizace, které okamžitě vyzvaly čínskou vládu, aby nezávislou reportérku propustila, píše web Radia Wave s odkazem na CNN.  

„Zatím nemám informace o tom, že by Čang Čan opustila vězení a byla by se svojí rodinou, stále čekáme,“ řekla Jane Wang z britské organizace bojující za propuštění novinářky.

Šéf FBI: Se střední mírou jistoty se přikláníme k tomu, že koronavirus unikl z čínské laboratoře

Číst článek

Bývalá právnička byla jednou z mála nezávislých reportérek ve Wu-chanu a přinášela důležitá svědectví o počátcích pandemie nemoci covid-19 v čínském městě. Tehdy úřady v jedenáctimilionovém městě zavedly přísný lockdown a informační embargo.

Policie novinářku zadržela v květnu 2020. Soud ji poté shledal vinnou z vyvolávání nepokojů a poslal na čtyři roky za mříže. Podle obžaloby žena rozesílala falešné informace prostřednictvím textů nebo videí a „záludně o nemoci covid-19 spekulovala“.

Podle CNN prostřednictvím podobných obvinění čínské úřady perzekvují disidenty a lidskoprávní aktivisty.

Organizace Reportéři bez hranic, která novinářce v roce 2021 udělila cenu Press Freedom Award, po celou dobu zadržení reportérky úřady vyzývala k jejímu okamžitému propuštění.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme