Čínská policie brutálně zasáhla proti Tibeťanům

Čínská policie zastřelila nejméně 4 Tibeťany a zranila dalších 30. Bezpečnostní jednotky rozehnaly demonstraci proti rozšiřování zlatého dolu na jihozápadě země. Informovala o tom rozhlasová stanice Free Asia. K incidentu podle ní došlo 17. srpna v oblasti, kde probíhaly i krvavě potlačené protičínské protesty před dvěma lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibeťané zapalují vonné dřevo | Foto: Robert Mikoláš

Policie zasáhla proti demonstrantům poté, co si Tibeťané na místním úřadě marně stěžovali na rozšiřování zlatého dolu, uvedla stanice Radio Free Asia.

Tibeťané z autonomní oblasti Garze v provincii S´-čuan totiž nesouhlasili s pokračujícím přísunem těžké techniky i čínských dělníků, protestovali také proti pokračujícímu ničení farem i pastvin. Úřady ale jejich stížnosti odmítly a naopak je nechaly zatknout, což ale vedlo jen k eskalaci napětí.

Výsledkem byly střety mezi demonstranty a bezpečnostními jednotkami, po kterých na místě zůstali mrtví i ranění. V oblastech obývaných Tibeťany panují od násilností v roce 2008, při kterých podle Pekingu zahynulo 22 lidí, podle tibetské exilové vlády více než 200, přísná bezpečnostní opatření.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme