Čínská policie po útěku nevidomého disidenta zatýká jeho blízké

Zatýkání přátel a příbuzných čínského disidenta pokračuje. Čínská policie tím reaguje na jeho útěk z domácího vězení. Aktivista Čchen Kuang-čcheng uprchl minulý týden do Pekingu, kde je údajně pod ochranou Američanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nevidomý disident Čchen Kuang-čcheng se prý v Pekingu skrývá na ambasádě USA | Zdroj: Reuters

Nevidomý disident Čchen Kuang-čcheng se prý v Pekingu skrývá na ambasádě Spojených států. Američané tuto informaci ale nepotvrdili a situaci nekomentují. Stejně tak Čína.

Policie mezitím drží v domácím vězení Čchenovu ženu a šestiletou dceru. Zadržena byla i řada příbuzných a po dalších policisté pátrají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o desáté

Američtí diplomaté se teď údajně snaží zajistit ochranu i Čchenově rodině. Podpora známého disidenta ale může podle expertů přinést Washingtonu velké problémy.

Čchen strávil čtyři roky - od roku 2006 do roku 2010 - ve vězení, kam se dostal po zřejmě zmanipulovaném procesu. Do vězení se ale podle jeho blízkých dostal za poskytování právních služeb.

Proti politice jednoho dítěte

Nevidomý právník je zdarma nabízel především ženám, které byly úřady násilně donuceny k interrupci v rámci politiky jednoho dítěte. Radil také zemědělcům a snažil se, aby úřady více přihlížely potřebám hendikepovaných lidí.

„Oficiálně byl odsouzen za to, že bránil v dopravě a poškozoval majetek. Ale myslím si, že to známe i z jiných komunistických režimů. Když člověk překáží, tak buďto se mu vytkne něco politického, nebo se zvolí jiný postup. Předhodí se mu domnělý kriminální delikt a člověk stejně putuje za mříže,“ poznamenal zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák.

Po propuštění z vězení ovšem na Čchena čekalo domácí vězení. „Celý dům obehnali vysokou zdí, za kterou ho hlídali. Ale jak se ukázalo, špatně,“ doplnil Slezák. Čchen tvrdí, že jemu i celé rodině tajní policisté během domácího vězení ubližovali.

„Případ Čchena ale dokazuje, že v Číně mnohdy trpí lidé, kteří bojují proti nějaké sociální nespravedlnosti, když se dostanou do konfliktu s místními vládci, nikoli s ústředím v Pekingu,“ dodal Slezák.

Kateřina Procházková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme