Čínská policie zabavila miliony falešných léků. Zatkla na 2 tisíce lidí

Čínští policisté zatkli skoro dva tisíce lidí kvůli obchodování s falešnými léky. Při zátahu policisté zabavili přes 200 milionů padělaných tablet. Podle odborníků byla většina z nich zdraví škodlivá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Thomas Picard

Některé ze zabavených falešných léků údajně mohly mít na pacienty namísto léčebných účinků, účinky nežádoucí. Řada zkonfiskovaných tablet dokonce obsahovala omamné nebo halucinogenní látky. Nemocným mohly podle lékařů poškodit játra, ledviny nebo srdce. Mezi padělky policie našla i falešné vakcíny na vzteklinu, které byly vytvořeny pouze ze slané vody.

V Číně jsou stále velmi nedokonalé zákony v oblasti duševního vlastnictví. Falšuje se tak množství výrobků – od spotřebního zboží, textilu, přes potraviny až po léky. Prodejcům nahrává to, že výrobky mohou prodávat přes internet, čímž obejdou státní kontroly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková ve Světě o jedné

Samozřejmě padělání je také jednodušší v zemi, kde žijí 1,3 miliardy lidí. Policie se proti falzifikátům snaží bojovat, tedy především proti těm zdraví škodlivým, jako jsou potraviny, hračky nebo léky. V roce 2007 dokonce čínská vláda nechala popravit bývalého šéfa úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, který údajně po několika skandálech, nezvládl svou funkci.

Před několika dny čínská policie zatkla v 18 provinciích asi 140 lidí včetně 18 lékařů, kteří obchodovali s lidskými orgány. Podle čínských medií se tak podařilo zachránit přes sto lidí, kteří překupníkům plánovali prodat některý ze svých orgánů.

Tato policejní operace následovala po dubnovém skandálu, kdy 17letý student prodal jednu ze svých ledvin, aby si mohl koupit iPhone a iPad. Za svůj orgán dostal tehdy v přepočtu 88 tisíc korun. Po operaci ale začal mít zdravotní problémy a ocitl se v nebezpečí života.

Podle odborníků trh s nepravými léky v Číně stále roste. Soudci hovoří až o 70procentním nárůstu případů, spojených právě s obchodem s falešnými léčivy.

Navíc jeden z čínských odborníků, profesor Chu Sing-tou, dnešní situaci v čínském zdravotnictví shrnul takto: „Bohužel dnes není v Číně nic důležitějšího než zisk, ani lidské zdraví nebo život tak nejsou chráněny.“

Kateřina Procházková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme