Čínská policie zatkla první cizince kvůli protestům před olympiádou

Olympijská pochodeň je zpátky v Pekingu. Pochodeň v rámci nejdelší trasy v historii olympijských her urazila 137 tisíc kilometrů a putovala po pěti kontinentech. Dostala se i na nejvyšší horu světa Mt. Everest. Na mnoha místech jí ale doprovázely protičínské protesty. Nejnověji v souvislosti s nimi zatkla čínská policie první zahraniční návštěvníky při závěrečné etapě pochodně v ulicích Pekingu rozvinuli dva Američané a dva Britové tibetskou vlajku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezpečnostní opatření v Pekingu

bezpečnostní opatření v Pekingu | Zdroj: ČTK

Desetitisíce demonstrantů, přerušení štafety v Paříži i 100% podpora v Severní Koreji, i taková byla "cesta harmonie", jak Peking celosvětovou štafetu s olympijskou pochodní nazval. Na čínském území, s výjimkou Hong Kongu už ale k žádným protestům nedošlo, a to ani v tibetské Lhase nebo muslimskými Ujgury obývaném Sin-ťiangu.

Štafeta v následujících hodinách a dnech zamíří na nejznámější místa v metropoli včetně náměstí Nebeského klidu, kde 31.března celá pouť s olympijskou pochodní začala. Zamíří i na Velkou zeď a ponesou jí např. čínská basketbalová hvězda Jao Ming či pianista Lang Lang. Kdo ale nakonec zažehne olympijský oheň v pátek večer při slavnostním zahájení her, čínští organizátoři tají.

Sinolog Ondřej Klimeš řekl v Ranním interview Radiožurnálu, že podobné incidenty pravděpodobně nepřispějí k většímu zájmu čínské veřejnosti o stav lidských práv v zemi: "Čínská vláda kromě socialismu stojí silně i na nacionalismu. Podporuje v občanech různé nacionalistické tendence a názory, které jsou momentálně velmi proti západně orientované."

Robert Mikoláš, Tereza Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme