Čínská ,rakovinová mapa' ukazuje, kde lidé umírají kvůli špatnému životnímu prostředí
V Číně existují desítky tzv.rakovinových obcí. Jde o vesnice, ve kterých lidé ve velkém počtu umírají na nádorová onemocnění způsobená znečištěným životním prostředím. Několik aktivistů i novinářů dokonce vydalo jejich mapu.
V Číně existují desítky tzv.rakovinových obcí. Jde o vesnice, ve kterých lidé ve velkém počtu umírají na nádorová onemocnění způsobená znečištěným životním prostředím. Několik aktivistů i novinářů dokonce vydalo jejich mapu.
Lidé umírají po stovkách
Obyvatelé těchto obcí totiž po desítkách i stovkách umírají na nádorová onemocnění způsobená znečištěným životním prostředím. Většina z nich se nachází na východě země, tedy v oblastech, které v uplynulých 30 letech otevírání se světu a ekonomických reforem nejvíce zbohatly. Těžký průmysl se rozvíjel bez jakýchkoli omezení, o opatřeních na ochranu životního prostředí ani nemluvě.
Lidé se o tom ale bojí mluvit. Když se náš asijský zpravodaj pokusil oslovit starší ženu vedoucí jízdní kolo, okamžitě přiběhl muž a odvedl jí pryč se slovy, že je novinář. Sia-tien protíná jediná, úzká asfaltka lemovaná cihlovými domky obehnanými vysokou zdí. Za nimi žijí tři tisícovky vesničanů odsouzených k životu v zamořené obci s jedovatou říčkou. Většina obyvatel je totiž závislá na vodě a půdě, na které pěstuje kukuřici a získává krmivo pro dobytek. Umírají ale všichni.
"K dispozici jsme mívali jen vodu z nádrží, do které se ale přečerpávala z podzemí. Že byla závadná, bylo zřejmé. A nejen proto, že zapáchala. Lidé byli neustále nemocní, lékaři nám však nikdy neřekli, o jakou chorobu jde. Nikdo neměl šanci se dozvědět ani příčiny onemocnění," vypráví šedesátiletý pan Sin.
Kontaminovaná řeka
Všechny problémy prý zapříčinila řeka Pao-čchiou, do které vypouštějí nebezpečný odpad jak tři nedaleké ocelárny, tak i papírny a další podniky. Kdysi byla plná ryb, teď z ní je jen špinavá stoka V nedávné minulosti často měnila barvy, v poslední době je prý už jen černá. Jako smrt, kterou ve vesnici rozsévá.
"Umřelo mnoho mladých lidí. Všichni pravděpodobně na rakovinu, ale my jsme jen obyčejní lidé a nikdo se s námi nebaví," říká pan Sin. Jak dodává, před pár týdny se proto rozhodli protestovat:
"Voda už tak zapáchala, že se to opravdu nedalo vydržet. Někteří z obyvatel obce proto zorganizovali protest a vypravili se na okresní úřad. Jediné, co udělali, ale bylo, že sem poslali nějakou kontrolu. A pak vše zase utichlo a chemikálie jsou do řeky vypouštěny dál."
Jedinou dobrou věcí, která jí i ostatní obyvatele obce Sia-tien potkala, je prý rozhodnutí místní vlády o poskytování balené vody. A co se zamořené hospodářské půdy týče, ani s tou už prý nemají žádné starosti, úřady jim ji totiž rovnou zabraly.