‚Uvážlivý manévr.‘ Čínská armádní loď u Tchaj-wanu málem narazila do amerického torpédoborce

Americké námořnictvo informovalo, že čínská válečná loď v Tchajwanském průlivu provedla nebezpečný manévr v blízkosti jeho plavidla. Na videu zveřejněném indopacifickým velitelstvím je vidět, jak překřížila dráhu, po které americký torpédoborec plul. Agentura Reuters čínský manévr nazvala riskantním incidentem, který se odehrál na pozadí zhoršujících se vztahů mezi Washingtonem a Pekingem.

Washington/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská válečná loď v Tchajwanském průlivu provedla nebezpečný manévr v blízkosti plavidla USA

Čínská válečná loď v Tchajwanském průlivu provedla nebezpečný manévr v blízkosti plavidla USA | Zdroj: Reuters

Čína v pondělí v reakci uvedla, že manévr jejího válečného plavidla byl v pořádku. „Manévr byl uvážlivý, legální, profesionální a bezpečný,“ prohlásil v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin na tiskové konferenci.

„Je jen otázkou času, než někdo bude zraněn,“ uvedl v pondělí bezpečnostní poradce Bílého domu John Kirby. Incident označil za nebezpečný a neprofesionální, sdělila agentura AFP.

Americký torpédoborec USS Chung-Hoon a kanadská fregata HSMC Montreal byly podle USA v sobotu na rutinní plavbě Tchajwanským průlivem, když americké lodi dráhu překřížilo rychle plující čínské plavidlo. Lodě se k sobě přiblížily na vzdálenost 137 metrů.

Torpédoborec Chung-Hoon nezměnil kurs, ale zpomalil. Na videozáznamu je slyšet mužský hlas, který v angličtině ve vysílačce nejspíše varuje čínskou loď před pokusy o omezení svobody plavby, píše agentura Reuters. Nahrávce je ale špatně rozumět.

Čínská armáda již v sobotu kritizovala Spojené státy a Kanadu za to, že ji společnou plavbou Tchajwanským průlivem záměrně provokovaly.

„Čím silnější bude provokace za strany Spojených států, tím důraznější budou čínská protiopatření,“ cituje Reuters jednoho čínského vojenského komentátora.

Druhý incident v pořadí

Jde o druhý takový incident za poslední dny. Koncem května čínský bojový letoun provedl zbytečně agresivní manévr v blízkosti amerického vojenského letadla v mezinárodním prostoru nad Jihočínským mořem.

‚Zbytečně agresivní manévr.‘ Americká a čínská stíhačka se potkaly nad mezinárodními vodami

Číst článek

„Přijde mi, že Peking nařídil své armádě, aby reagovala asertivněji na to, co považuje za narušování ze strany USA a jejich spojenců,“ řekl Derek Grossman, analytik specializující se na obranu z amerického institutu RAND Corporation.

„Čína takto zvyšuje šance, že někdo situaci špatně odhadne – a letadla nebo lodě se náhodou srazí, což by mohlo eskalovat do ozbrojeného konfliktu,“ varoval tento analytik.

Tchajwanské ministerstvo obrany v neděli incident vyvolaný čínskou lodí označilo za provokaci a uvedlo, že povinností všech demokratických a svobodných zemí je udržovat mír a stabilitu v průlivu, který tento ostrov odděluje od Číny.

Peking považuje Tchaj-wan za součást svého území, což vláda v Tchaj-peji odmítá. Komunistická Čína zesiluje svůj politický i vojenský tlak s cílem přinutit Tchaj-wan se jí podrobit. Součástí této taktiky jsou i pravidelná vojenská cvičení v blízkosti ostrova.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme