Čínská vláda bojuje proti demonstrantům. Hromadně je zatýká

V Číně v posledních týdnech roste počet demonstrací. Pekingská vláda proti nim ale úspěšně bojuje. Iniciátory protestů zatýká a kontroluje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína posílila bezpečnostní opatření, aby zabránila jakýmkoliv protestům. | Zdroj: ČTK

Podle CNN byl jen v provincii Sčchuan uvězněn už třetí čínský advokát. První z nich bojuje za lidská práva a byl v pondělí odsouzen za podvracení státu nebo režimu. Stejně tak další dva se angažovali v propagaci politických reforem a demokracie v Číně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Procházková ze zahraniční redakce mluví o protestech v Číně v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Nespokojenost vyšlo do ulic vyjádřit tento týden ale i několik tisíc farmářů z provincie Junnan na jihu Číny. Požadovali reformu tamní vlády a boj s korupcí. Konkrétně si stěžovali na vyvlastňování a zabírání půdy, kterou iniciuje místní vláda za účelem stavby elektrárny. Při nepokojích bylo údajně zraněno přes třicet demonstrantů a dvacet policistů.

Už před více než měsícem poprvé vyzval čínský disent k následování demonstrantů na Blízkém východě a severu Afriky, k takzvané Jasmínové revoluci.

Čínská policie je od té doby v pohotovosti. Policisté zatýkají disidenty, iniciátory protestů, ale samozřejmě zastrašují i zahraniční novináře. Několik čínských novinářů bylo zatčeno. Ochránci lidských práv pak hovoří o více než pěti desítkách vězněných lidí.

Hanka Shánělová, Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme