Čínská vláda bude dál cenzurovat internet. Chce si udržet moc

Čína odmítá podíl na počítačových útocích. Podle Pekingu jsou tato obvinění Spojených států bezdůvodná. Komunistická vláda na druhé straně obhajuje cenzuru internetu, díky které si udržuje své mocenské postavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Slovní přestřelka mezi Washingtonem a Pekingem se strhla poté, co americká společnost Google pohrozila odchodem z Číny právě kvůli útokům hackerů i státní kontrole internetu.

"Čína má právo trestat své občany, kteří pomocí internetu ohrožují vládnoucí roli komunistické strany a narušují národní jednotu," prohlásila mluvčí Státní rady pro informace.

Jejím úkolem je právě kontrola webových stránek. Čínské soudy také často používají články disidentů a aktivistů zveřejněné na internetu jako důkaz jejich údajně podvratné činnosti.

Naposledy byl za ně k 11 letům odnětí svobody odsouzen profesor a spoluautor Charty 08 vyzývající k demokratizaci nejlidnatější země světa Liou Siao-po.

K propuštění Liou Siao-pa nedávno vyzvala i Evropská unie, čeští chartisté ho také navrhují na letošní Nobelovu cenu míru.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme