Čínská vláda odmítla obvinění z kyberútoků vůči firmě Google

Čínské ministerstvo zahraničí rezolutně odmítlo podezření ze zapojení čínských hackerů do kybernetických špionážních útoků proti americkým činitelům. Peking označil obvinění vůči Číně za neakceptovatelná. Google neobvinil z napadení emailových účtů přímo čínskou vládu, ale upozornil, že stopy hackerské kampaně vedou do čínského města Jinan. Případem se už navíc zabývá FBI, terčem útoku totiž měli být i vysocí představitelé americké administrativy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Google v Pekingu

Logo společnosti Google v Pekingu | Zdroj: Reuters

Centrum východní provincie Shandong je sídlem výzkumného technického ústavu čínské armády i technické akademie. Právě na ni už upozornili američtí vyšetřovatelé v souvislosti s loňskými kyberútoky, které ohrozily aktivity Googlu v Číně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Vyleťal ze serveru Lupa.cz v Dopoledním Radiožurnálu hodnotí možnost zapojení Číny do útoku

Tentokrát se hackeři pokusili ukrást hesla k emailovým účtům amerických vládních a vojenských činitelů, ale i čínských opozičních aktivistů a novinářů. Poslední koordinovaný útok Google údajně odvrátil, obavy o bezpečnost internetu ale znovu vzrostly.

„Jestliže Čína tak bedlivě ovládá svůj internetový prostor a jestliže ji v minulosti šly na ruku mnohé západní firmy včetně Googlu, tak je bláhové předpokládat, že někdo učiní takovýto velký útok na Ameriku, aniž by o tom věděly čínské úřady. Zda to samy podporovaly, to je druhá věc,“ poznamenal zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák ve Světě o druhé.

I podle redaktora serveru Lupa.cz Martina Vyleťala existují důvody, které vyvracejí tvrzení čínské vlády: „To, že útoky pocházejí z Číny, se dá dohledat pomocí IP adresy. A podle toho, že útok byl veden jen na konkrétní vybrané účty vysoce postavených představitelů americké administrativy a americké armády, řekl bych, že čínská vláda s tím něco společného mít může.“

V Londýně právě skončil 2. celosvětový summit věnovaný internetové bezpečnosti. Zástupci z víc než dvou stovek zemí, které mají připojení ke globální síti, tam mluvili o tom, jak hrozbám čelit společně, taky s ohledem na nedávné útoky proti velkým globálním firmám, například proti Sony. Pokus o útok minulý týden hlásil i provozovatel IT systémů americké vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Prokeš v Odpoledním Radiožurnálu.

Washington podle amerických médií dokonce chystá v reakci na tyto incidenty novou vojenskou strategii. Mluví se dokonce o tom, že Spojené státy chtějí kyberútoky posuzovat jako ‚válečný akt‘. „Dokážu si velice realisticky představit, že v případě, že by k něčemu takovému došlo, tak by je Američané mohli vystopovat a odpovědět stejným úderem například adekvátním počítačovým útokem proti vojenskému zařízení v Číně,“ uzavřel bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Robert Mikoláš, Martin Křížek, Jan Prokeš, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme