Čínská vláda otevírá v Šanghaji speciální zónu volného obchodu

Čínská vláda chce přitáhnout zahraniční investory do nové zóny volného obchodu. Otevírá ji v přístavu Šanghaj. Speciálními pobídkami a výhodami chce odlákat podnikatele svým konkurentům v Hongkongu a Tchaj-wanu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Branou nejen do jižní Číny je dnes Šanghaj

Branou nejen do jižní Číny je dnes Šanghaj | Foto: Fotobanka stock.xchng

Šanghaj, obchodní centrum pevninské Číny, má další zvláštnost. A tou je první oficiální zóna volného obchodu. V únoru o jejím vytvoření rozhodla čínská vláda, která tak chce podpořit tamní ekonomiku. Nalákat investory mají do oblasti mimo jiné speciální výhody a pobídky.

„Pro podnikatele, který přemýšlí, zda jít do Číny, bych doporučil takovéto industriální zóny, protože tam budou i jasnější pravidla a bude tam určitě nižší míra korupce,“ říká Čech Lukáš Slavíček, který v Číně podniká.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Šanghaji natáčela zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

„Další věcí je, že tam jsou stabilnější sítě. Tyto zóny jsou vždy na preferovaném místě číslo 1, takže tam k odstávkám vlastně nedochází. A samozřejmě je tam daňové zvýhodnění,“ vypočítává pozitiva, které může zóna zahraničnímu businessmanovi přinést.

„Má to ale v těchto zónách i negativa. Bude tam lépe kvalifikovaná síla, a tím pádem tam budou samozřejmě vyšší mzdy,“ doplňuje. Na zhruba 28 kilometrech čtverečních chtějí čínští soudruzi vyzkoušet také některé finanční reformy, které by později mohli zavést i v celé zemi. Například by zde mělo být povoleno volně směňovat čínskou měnu jüan.

Šanghaj má přes 23 milionů obyvatel a je tak nejlidnatějším městem Číny.

„Šanghajská zóna volného obchodu by měla být startovní platformou, ze které by se Čína mohla dostat do mezinárodních ekonomických organizací," říká Šu Pin, profesor ekonomie z Čínsko-evropské obchodní univerzity. Šanghajská zóna bude v mnoha směrech unikátní, nikoliv ale první.

Před devatenácti lety už začala vláda testovat speciální zónu u Šen-čenu, jihočínského města ležícího nedaleko Hongkongu. „Inspirací k projektu byly dávné plány politika Teng Siao-pchinga. Už on tvrdil, že Šanghaj má ty nejlepší podmínky k testování finančních a ekonomických reforem,“ dodává profesor Šu.

Koncept speciálních ekonomických a industriálních zón začal už v 80. let zavádět známý čínský politik Teng Siao-pching a jeho žáci. Dnes je zón v zemi něco přes sto. Šanghaj má být ale prý tou nejdůležitější.

Věž v Šanghaji | Foto: Kateřina Procházková

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme