Čínská vláda otevírá v Šanghaji speciální zónu volného obchodu

Čínská vláda chce přitáhnout zahraniční investory do nové zóny volného obchodu. Otevírá ji v přístavu Šanghaj. Speciálními pobídkami a výhodami chce odlákat podnikatele svým konkurentům v Hongkongu a Tchaj-wanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Branou nejen do jižní Číny je dnes Šanghaj | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Šanghaj, obchodní centrum pevninské Číny, má další zvláštnost. A tou je první oficiální zóna volného obchodu. V únoru o jejím vytvoření rozhodla čínská vláda, která tak chce podpořit tamní ekonomiku. Nalákat investory mají do oblasti mimo jiné speciální výhody a pobídky.

„Pro podnikatele, který přemýšlí, zda jít do Číny, bych doporučil takovéto industriální zóny, protože tam budou i jasnější pravidla a bude tam určitě nižší míra korupce,“ říká Čech Lukáš Slavíček, který v Číně podniká.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Šanghaji natáčela zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

„Další věcí je, že tam jsou stabilnější sítě. Tyto zóny jsou vždy na preferovaném místě číslo 1, takže tam k odstávkám vlastně nedochází. A samozřejmě je tam daňové zvýhodnění,“ vypočítává pozitiva, které může zóna zahraničnímu businessmanovi přinést.

„Má to ale v těchto zónách i negativa. Bude tam lépe kvalifikovaná síla, a tím pádem tam budou samozřejmě vyšší mzdy,“ doplňuje. Na zhruba 28 kilometrech čtverečních chtějí čínští soudruzi vyzkoušet také některé finanční reformy, které by později mohli zavést i v celé zemi. Například by zde mělo být povoleno volně směňovat čínskou měnu jüan.

Šanghaj má přes 23 milionů obyvatel a je tak nejlidnatějším městem Číny.

„Šanghajská zóna volného obchodu by měla být startovní platformou, ze které by se Čína mohla dostat do mezinárodních ekonomických organizací," říká Šu Pin, profesor ekonomie z Čínsko-evropské obchodní univerzity. Šanghajská zóna bude v mnoha směrech unikátní, nikoliv ale první.

Před devatenácti lety už začala vláda testovat speciální zónu u Šen-čenu, jihočínského města ležícího nedaleko Hongkongu. „Inspirací k projektu byly dávné plány politika Teng Siao-pchinga. Už on tvrdil, že Šanghaj má ty nejlepší podmínky k testování finančních a ekonomických reforem,“ dodává profesor Šu.

Koncept speciálních ekonomických a industriálních zón začal už v 80. let zavádět známý čínský politik Teng Siao-pching a jeho žáci. Dnes je zón v zemi něco přes sto. Šanghaj má být ale prý tou nejdůležitější.

Věž v Šanghaji | Foto: Kateřina Procházková

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme