Čínská vláda se rozhodla krotit úředníky

Čínští úředníci budou mít těžší život. Od 1. června totiž vstupuje v platnost nová sada nařízení osobního chování, která přesně stanovuje, co smějí a co nesmějí a jaké jsou za porušení pravidel tresty. Podle agentury Reuters postihuje nový kodex úplatkářství, postranní soukromé podnikání, nedostatečnou péči o staré rodiče či rodinné příslušníky a neslušné počínání, ale také kritizování a nadměrné upozorňování na nedostatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šanghajská tržnice | Foto: psyling.psy.cmu.edu

Mezi velké prohřešky patří dále organizování okultních shromáždění nebo účast v ilegálních organizacích či stávkách a akcích, které zneucťují zemi. Za neuposlechnutí může být kterýkoli z 6,5 miliónu úředníků degradován, dostat důtku nebo být vyhozen z práce a samozřejmě i trestně stíhán, pokud se dopustí trestného činu.

Kodex je reakcí na stále větší příliv mladých lidí do řad úředníků v naději, že získají prestižní zaměstnání, sociální zajištění a štědré výhody. Podobné výsady ale vyvolaly nechuť veřejnosti, která se stala terčem stále rostoucí svévole a arogance, prakticky nepostižitelné v zemi, kde stát nedovoluje úředníky za přehmaty postihnout.

Vědomi si svého postavení úředníci hromadně propadali společenským neřestem, jako například vydržování milenek, pasáctví a hráčství. Aby se předešlo útěku do zahraničí, nové nařízení zakazuje úředníkům výjezdy do zahraničí bez svolení.

Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme