Čínská vláda ze strachu před demonstracemi hromadně zatýká

V Číně pokračuje masové zatýkání disidentů, spisovatelů a blogerů. V neděli byl dokonce zadržen i přední čínský umělec Aj Wej Wej. Tvůrce olympijského stadionu Ptačí hnízdo je bez vysvětlení vězněn policií už druhý den. O tom, že situace je v Číně vážná mluví i přední čínští disidenti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína posílila bezpečnostní opatření, aby zabránila jakýmkoliv protestům.

Čína posílila bezpečnostní opatření, aby zabránila jakýmkoliv protestům. | Zdroj: ČTK

Čínská vláda masově zatýká. Od únorových demonstrací ala Jasmínová revoluce, inspirovaných Afrikou a Blízkým východem také omezuje internet. Podle organizací bojujících za lidská práva se jen od ledna dostalo do čínských věznic přes pět desítek lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

disident k zatčení Aj Wej Weje.mp3

"Od října loňského roku, kdy Liou Siao Po získal Nobelovu cenu, se začalo zatýkat ve velkém. Policisté a agenti prohledávají byty, vyslýchají, zatýkají a odsuzují. Internetoví blogeři, umělci, spisovatelé - lidé všech povolání, mizí. Je to nejtemnější období současných čínských dějin,“ říká zakladatel čínského zahraničního PEN klubu, disident a spisovatel Pei Ling.

Jen on sám strávil ve vězení v Číně několik měsíců, ven se dostal na kauci a emigroval do Spojených států. Hrůzy režimu zmiňuje i v biografii o Liou Xiao Poovi, která vyšla nedávno v Německu.

Podle organizací bojujících za lidská práva bylo v posledních týdnech za protistátní činnost zadrženo přes pět desítek Číňanů.

Aj Wej Wej vadil čínským úřadům

"Aj Wej Wej měl být podle všech předpokladů ve vězení už dávno. Je to jeden z nejodvážnějších lidí, kteří dnes vystupují proto komunistické straně a vládě. Je veřejně sledovanou osobností a má i velký ohlas u čínské veřejnosti. Ze všech současných tvůrců je tím nejvýraznější. Jeho díla jsou protesty, ve kterých je vše jasně definováno. Je tam přímá kritika, nic skrytého. Z těch lidí, kteří se otevřeně staví proti komunistické straně má pak největší hrdost, nenechá se ničím a nikým zastrašit," říká Pei Ling.

Byla to tedy otázka času, kdy ho komunisté přestanou tolerovat a zavřou.

„Myslím si, že kdyby nebyl tak známý a nezískal si mezinárodní věhlas, tak by ve vězení skončil už dávno. To, že se to stalo dnes, není žádným překvapením,“ dodává Pei Ling.

Kateřina Procházková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme